Изследователи от университета в Кеймбридж са разработили реактор, който използва слънчева светлина като източник на енергия за да извлича въглероден диоксид директно от въздуха и да го превръща в устойчиво гориво, пише TechXplore.
Изследователите казват, че техният захранван със слънчева енергия реактор може да се използва за производство на гориво за задвижване на автомобили и самолети или много химически и фармацевтични продукти, на които разчитаме.
Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nature Energy.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Улавянето и съхранението на въглерод (УСВ) е енергоемко и повдига притеснения относно дългосрочната безопасност на съхранението на CO2 дълбоко под земята, въпреки че в момента се провеждат проучвания за безопасност.
„Ами ако вместо въглеродния диоксид да се съхранява под земята го използваме за да направим нещо полезно? CO2 е вреден парников газ, но също така може да се превърне в полезни химикали, без да допринася за глобалното затопляне.“, каза първият автор д-р Саян Кар от катедрата по химия на Юсуф Хамид в Кеймбридж.
Устройството разработено от изследователската група, водена от професор Ервин Райзнер, е било вдъхновено от фотосинтезата Устройствата не използват външно захранване: без кабели, без батерии – единственото, от което се нуждаят е слънчевата енергия.
През нощта системата използва специализирани филтри, за да улавя CO2 от директно от атмосферата. Когато слънцето изгрее, слънчевата светлина загрява уловения CO2, за да започне химическа реакция, която превръща уловения CO2 в синтетичен газ, ключов междинен продукт в производството на много химикали и фармацевтични продукти. Огледало върху реактора концентрира слънчевата светлина, което прави процеса по-ефективен.
Изследователите в момента работят върху превръщането на синтетичния газ в течни горива, които биха могли да се използват в автомобили, самолети и други - без отделяне на повече CO2 към атмосферата.
Също синтетичният газ би могъл да се използва и в химическия и фармацевтичния сектор, където синтетичният газ може да се преобразува в много от продуктите, на които разчитаме всеки ден, без да допринася за изменението на климата.
Според изследователите при мащабиране на системата, е възможно тя да се използва по децентрализиран начин, така че хората теоретично да могат да генерират собствено гориво.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK