Бактерия „яде“ найлон и го превръща в продукти с добавена стойност

Резултатите от това изследване биха помогнали за подобряване на рециклирането на найлона

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  10:01 ч. 11.02.2025 г.

Бактерия, която „яде“ градивните елементи от различни видове найлон и ги превръща в продукти с добавена стойност, разработиха учени от Института по био и геонауки към Изследователски център Юлих в сътрудничество с компанията Novonesis.

За това ново изследване съобщи Phys.org.

Найлонът има дълъг живот и висока издръжливост при опън. Той се използва в различни индустрии и продукти - включително бельо, спортно облекло, парашути, мрежи, въдици и компоненти в автомобилната индустрия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Въпреки широкия спектър от възможни приложения и употреба, рециклирането на найлона е под 5%.

Повечето отпадъци се изнасят поради липса на подходяща система за рециклиране, изхвърлят се в околната среда или се изгарят, което може да освободи токсични вещества.

Бактериите използват найлонови отпадъци като източник на храна

Изследователският екип, ръководен от проф. д-р Ник Веркс, е усъвършенствал генетично универсална, но безвредна почвена бактерия Pseudomonas putida. Тя може да метаболизира найлоновите градивни елементи и да ги превърне в продукти с добавена стойност.

Изследването е публикувано в списанието Nature Microbiology.

Ключът към този пробив е бил комбинация от генно инженерство и лабораторна еволюция, който е направил ефективното обучение на бактериите възможно.

Снимка: iStock

„Някои бактерии развиват способността да рециклират найлоновите градивни елементи по-ефективно след произволни мутации в техния геном. Тези клетки могат да се размножават по-бързо и след няколко поколения в лабораторията, където найлоновите градивни елементи са били единственият източник на храна, се развиват само тези специализирани клетки“, казва Веркс.

Чрез подробен анализ изследователите са идентифицирали отговорните мутации и са ги въвели в клетките на Pseudomonas putida.

Резултатите са част от наскоро приключилия европейски проект Glaukos, който е имал за цел да направи дрехите и риболовните съоръжения, както и техните покрития по-устойчиви, като същевременно значително намали както въглеродния отпечатък, така и замърсяването с пластмаса.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK