Изследователи от Университета на Гуелф са разработили подобен на желе материал, който генерира електричество, когато е подложен на натиск.
Материалът има набор от потенциални приложения. Ако се монтира на пода, той може да произвежда енергия, когато се ходи по него. Ако се използва в стелки за обувки, може да анализира начина на ходене.
Според водещият изследовател Ерика Пенсини, материалът дори може да се използва като основа за синтетична кожа, която да обучава роботи да знаят какъв натиск да използват, когато проверяват пулса на пациент, сподели TechXplore.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изследователите са открили, че при прилагане на електрическо поле "желето" може да образува различни микроскопични структури. Според Пенсини, това свойство на материала може да предостави възможност за целенасочено доставяне на лекарства в тялото.
„Представете си, че материалът е първоначално със структура, която съдържа фармацевтичното вещество и след това, когато към него се приложи електрическо поле, структурата се променя, за да освободи лекарството.“
Изследването е публикувано в Journal of Molecular Liquids.
Прототипът се състои от 90% вода, олеинова киселина и аминокиселини - само естествени материали. „Исках да направя нещо, което бих поставила върху кожата си без никакви притеснения“, казва Пенсини.
Материалът може да се използва и за направата на бинтове, които активно биха насърчили заздравяването.
„Нашите тела произвеждат малки електрически полета, за да привлекат заздравяващи клетки към отворена рана. Чрез създаването на материал, който може да увеличи това електрическо поле, заздравяването теоретично може да се случи по-бързо.“, казва Пенсини.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK