Гръцката столица Атина е в навечерието на нощ на протести, докато парламентът гласува поисканите от кредиторите строги ограничения. Участниците за вечерната демонстрация на „Синтагма” започнаха да се събират на площада минути преди 19:00 часа. Градът се готви и за 24-часова стачка.
Гърците са меко казано недоволни от шестте готвени законопроекта, които биха вдигнали данъците и биха увеличили пенсиите. Преди обед стотици лекари, фармацевти и държавни служители излязоха на протест. Те нарекоха управлението на СИРИЗА, обещало им край на икономиите, но след това капитулирало в Брюксел, с една конкретна дума: „Мафия”.
Ако парламентът гласува обещаните на Брюксел мерки за икономи, според протестиращите, животът в страната ще стане много труден. Бившият финансов министър Янис Варуфакис нарече поисканото в Брюксел "Нов Версай" - по аналогия с мирния договор от края на Първата световна война, чиито тежки условия според много историци са сред причините за възхода на нацизма в Германия.
Междувременно, мнозинството се клати, а зам.-министъра на финансите Надя Валвани подаде оставка, а енергийният министър даде заявка, че също ще се оттегли.
От вота днес зависи дали Гърция ще получи нови 86 млрд. евро. За да отворят банките, са нужни спешно 7 млрд. евро.
Очаквано, радикалите от "Златна зора" демонстративно скъсаха предложенията за реформи. По информация на bTV, половината от депутатите на СИРИЗА съшо няма да подкрепят текстовете. Един от тях е председателят на парламента Зое Константопулу, която призова депутатите да се противопоставят на международните кредитори.
Премиерът Алексис Ципрас обаче ще разчита на гласовете на опозицията. В интервю за гръцката ЕРТ 1, Ципрас каза, че няма да подаде оставка.
"Всички 300 депутати имат персонална отговорност към гръцкия народ, към бъдещите поколения и преди всичко към клетвата, която са дали да спазват конституцията, законите и да действат в полза на народа.", заяви Дора Бакояни от партия „Нова демокрация”.
Танасис Пафилис от Комунистическата партия обаче е на друго мнение: „Ципрас не само не прекрати спасителната програма, а сега ни носи нова, която е варварска спрямо гръцкия народ”.
Какво значат реформите за бизнеса?
Това което се залага е вместо 6.5% ДДС за хотелите налогът да скочи на 13%. В ресторантите храната досега се облагаше с 13 на сто ДДС - плановете се занапред да се удвои.
Бизнесът в Гърция се притеснява че по-високите данъци ще изгонят клиентите.
Ще се наложили да се доплащат вече платени туристически пакети? „Това е сключена сделка, не може да се променят условията след като вече е подписан договорът”, категоричен е туристическият агент Боян Павлов. Той ни съветва да се оплачем на релевантните органи, ако собственикът на хотела поиска да доплатим разликата.
Към момента няма масово анулиране на почивки на нашенци в Гърция.
Икономистите казват че при данъците 2 и 2 не винаги е 4. Иначе казано напълно възможно е въпреки по-високото ДДС цените дори да паднат - ако намалее броя на туристите хотелите и ресторантите ще се състезават за тях. Такова е и мнението на експерта в туризма Румен Драганов: „Всеки ще гледа да прилапа клиента към себе си, а това ще стане чрез намаляване на цената”.
А ако се върнем на правилото че 2 и 2 не е 4 при данъците - то и гръцкото правителство ще трябва да провери на свой гръб дали въобще това по-високо ДДС ще се внася, или ще укрива.