Според изследователи от Нидерландия радиовълните от разрастващата се мрежа от спътници на Илон Мъск пречат на учените да надникнат във Вселената.

Според тях новото поколение сателити „Старлинк“, които осигуряват бърз интернет по целия свят, пречат повече на радиотелескопите, отколкото по-ранните версии, пише Би Би Си.

Хилядите спътници в орбита „заслепяват“ радиотелескопите и може би пречат на астрономическите изследвания, твърдят от Нидерландския институт по радиоастрономия (ASTRON).

„Спейс Екс“, която е собственик на „Старлинк“, не е отговорила на молбата на Би Би Си Нюз за коментар.

Спътниците осигуряват интернет по целия свят, често на отдалечени места, включително в трудни условия като Украйна и Йемен. Те се използват и за свързване на отдалечени райони на Обединеното кралство с бърз интернет.

През 2022 г. тестовете са показали, че „Старлинк“ може да осигури четири пъти по-висока скорост на интернет от средната. Астрономите обаче казват, че това си има цена.

„Всеки път, когато се изстрелват повече такива ракети с такива нива на емисии, виждаме все по-малко и по-малко от небето“, казва професор Джесика Демпси, директор на ASTRON.

Снимка: EPA

„Опитваме се да разгледаме неща като струите, които се излъчват от черните дупки в центъра на галактиките. Разглеждаме също така някои от най-ранните галактики, отдалечени на милиони и милиони светлинни години, както и екзопланети“, каза тя.

ASTRON установи, че смущенията от второто поколение сателити са 32 пъти по-силни от тези от първото поколение.

Според една от оценките в момента в орбита на около 550 км над Земята има 6402 сателита „Старлинк“, което го прави най-големият доставчик. Спътниците са сравнително големи - с 3 м плоски панели и 8 м соларна система за захранване.

Снимка: EPA

Основният конкурент на „Спейск Екс“ - OneWeb, разполага с по-малко от 1000. Но това е разрастваща се бизнес област. „Амазон“ разработва своя собствена мрежа и се надява да изстреля поне 3000 през следващите няколко години.

 

Очаква се до 2030 г. броят на спътниците в орбита да надхвърли 100 000.

Много обекти в Космоса, включително далечни галактики и планети, излъчват светлина в електромагнитния спектър. Това излъчване се разпространява като вълни и радиотелескопите могат да ги уловят, което ни позволява да получим представа за неща, които не можем да видим с очите си.

Но тези вълни се смущават от сателитите. Тъй като „Спейск Екс“ изстрелва около 40 сателита от второ поколение „Старлинк“ всяка седмица, този проблем става все по-сериозен, отбелязват учените.

Те са притеснени и от светлинното замърсяване от спътниците и се опасяват, че то пречи и на оптичните телескопи. Астрономите казват, че са разговаряли със „Спейск Екс“ за радиацията от първото поколение спътници и компанията се е вслушала в опасенията им.

Снимка: EPA

Изследователите подчертават, че е необходимо по-строго регулиране на космическото пространство и начина на работа на спътниците, за да се избегне компрометиране на научната работа.

Според тях като най-голям доставчик на спътници „Спейск Екс“ може да създаде стандарт за ограничаване на замърсяването. Прости действия като екраниране на батерията на сателита могат да имат голямо значение и да намалят излъчваната радиация.

Някои смущения идват от дефектна електроника, така че това може да предотврати появата им.

Ако не се предприемат действия обаче, много скоро единствените съзвездия, които ще виждаме, ще бъдат създадени от човека, казват учените.