Коронавирусът в Китай може да доведе до проблеми в производството на лекарства. Причината - голяма част от активните съставки се произвеждат най-вече там, както и в Индия.
В Китай се произвеждат най-използваните медикаменти - например за лечение на сърдечни заболявания, лекарства за понижаване на температурата и болкоуспокояващи.
Крайната цел - по-евтино лекарство и за производителя, и за потребителя.
Генеричните лекарства са по-голямата част от пазара. Те целят по-евтин продукт и именно те ще бъдат най-засегнати от евентуална криза в Китай, смятат фармацевти.
Антон Вълев си припомня предишна криза - която временно блокира лекарства за хипертония.
„В случая говорим за потенциален риск за криза в почти всички сфери на активните субстанции“, казва Антон Вълев, фармацевт.
От бранша не смятат, че на този етап има причина за тревога.
„Ние имаме съответните запаси, за да можем да предотвратим евентуални проблеми с доставките“, коментира Красимир Виделов - магистър-фармацевт, директор "Производство".
Китай обаче произвежда не само активни съставки:
„Китай е голям производител и на така наречнеите междинни съединения“, обясни Виделов.
Така на практика една таблетка може да бъде съставена изцяло от продукти от Китай.
Съставките на лекарствата най-често се произвеждат в Азия в търсене на ниска цена, но и по екологични причини.
„Това са тежки производства. Тежка химия, която замърсява околната среда. И поради по-строги регулации в Европа, тези мерки е трудно да бъдат реализирани“, обясни инж. Бисер Георгиев, изп. директор на фармацевтична компания.
Според експерти, в засегнатите от заразата райони има стотици фабрики за лекарства.
„Ако мерките в рамките на следващите 2-3 месеца приключат, би трябвало да няма сериозни проблеми. Ако обаче кризата с коронавоируса продължи повече от няколко месеца, тогава можем да очакваме проблеми в доставките“, заяви Деян Денев, Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители.
От бранша са сигнализирали, че масовото производство не трябва да е концентрирано само в две държави - именно поради риск от подобни кризи.