Очаква се утре сънародниците ни в Ухан да бъдат транспортирани. Първо към Франция, а след това - към България.

Те ще бъдат настанени във Военномедицинска академия, където вече разполагат с реактиви за изследване на вируса, потвърдиха от самото лечебно заведение.

Четирима са блокираните българи в град китайския град, от който плъзна новата зараза. Нашият сънародник Велин Георгиев се намира под карантина в близост до Шанхай след престой в провинция Хубей, откъдето тръгна заразата с новия вирус.

Една от блокираните в Ухан е българска студентка. Преслава Пешкова е под карантина в студентското си общежитие. Тя учи в Щутгарт и е на обмен в китайски университет, заедно с двама нейни колеги от Германия.

Тестовете пристигнаха още снощи. Освен във Военномедицинска академия, съмнителни случаи ще се изследват и в Националния център по заразни и паразитни болести. От здравното министерство вчера заявиха, че тестовете са създадени така, че да разпознават коронавируса при пациенти със симптоми като пневмония или дихателна недостатъчност.

Те използват така нареченият PCR метод. В медицината най-често се ползват в генетиката или за диагностика на трудно лечими вирусни заболявания, като например ХИВ или различни видове хепатит.

„Ако в дадено вещество има дори и минимални количества нуклеинови киселини, те се размножават. И се получават многобройни техни копия, които в последствие се сравняват с нуклеинова киселина - еталон.”, обяснява доц. Атанас Мангъров.

Този еталон представлява така нареченият реактив, който до снощи страната ни очакваше.

„Това е най-точният и достоверен метод. Когато е положителен, няма мърдане.”, допълва доц. Мангъров. 

Технологията на практика представлява златен стандарт, а в страната ни местата, на които технологията се прилага, се броят на пръсти. Според доц. Мангъров е логично да се изследват пациентите с изявена клинична картина. „Това не е скринингов метод. Това е тест, с който се потвърждава нещо. Тоест трябва да имате достатъчно добри основания, за да се направи той.”, допълва експертът.

Според доц. Михаил Околийски – представител на България в Световната здравна организацията, изследванията трябва да обхванат всички хора в потенциален риск от зараза – „Всички хора в потенциален риск от заразата ще бъдат изследвани, за да се докаже заболяването и да бъдат предприети мерки за лечението им.”, обяснява той.

Според доц. Околийски, наложеното международно извънредно положение не променя нищо в епидемиологичната обстановка, а означава, че заразата е прекрачила границите на Китай и вече касае много страни в света.

„Нужно е всяка страна членка на СЗО да предприеме мерки спрямо международните правила, за да предпази гражданите си и в опит за ограничаване на епидемията. Това включва както съвети към населението, тоест спазване на хигиена, избягване на контакт със заразени хора, така и мерки, които страните взимат по границите си по проследяване на евентуални рискови контакти”, обясни доц. Околийски.

При извънредно положение всички страни членки на Световната здравна организация са задължени да изпращат актуална информация веднага, ако бъде открит пациент, носител на коронавируса.

Според доц. Околийски термокамерите по летищата не са достатъчно ефективни, защото те улавят единствено високата температура. Тоест, между потенциални носители на коронавирус попадат и хора със сезонен грип или други респираторни заболявания.

Препоръките – да се предпазваме чрез често миене на ръце и използване на дезинфектанти, да избягваме контакт със заразени хора, а болните да носят маски.

„Тези маски Световната здравна организация не препоръчва да бъдат носени от здрави хора, защото не са особено ефективни и създават илюзорно усещане за липса на риск и неприкосновеност, а и те много често се пипат и свалят и това не е особено работещо”, допълва още той.

А утре се очаква да бъдат евакуирани и българите в Ухан. „Единият от тях е с двойно гражданство и ще бъде включена в самолета към Германия, а другите двама български граждани са в списъка в самолета, който излита от Франция”, съобщи министърът на външните ни работи Екатерина Захариева. 

От Франция сънародниците ни ще стигнат до България с военен транспорт.

„Цялата координация по пристигането се осъществява от Министерството на външните работи. В самолета, който ще отлети на мястото, където ще кацнат, ще има медицински екипи, които ще придружат гражданите до България. А след като пристигнат, вече сме разговаряли и са осигурени всички условия за тяхното наблюдение и приемане във Военномедицинска академия”, обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

Те ще бъдат изолирани в стаи със специален достъп под наблюдение до края на карантинния период, допълниха от Военномедицинска академия. Осигурени са изолационни костюми и защитни очила и маски – както за медицинските екипи, така и за пациентите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement