Скъпите горива отключиха масови протести и във Франция. Париж преживя невиждано улично недоволство за последните 40 години.
Музеят на Триумфалната арка се превърна в символ на сблъсъците по време на протестите на жълтите жилетки, а статуята "Марсилезата", символ на Френската република, беше опустошена на 1 декември от радикално настроени жълти жилетки. Така тя се превърна в артефакт след вандализма.
17 ноември, събота. Ден първи на протеста.
290 000 жълти жилетки из цяла Франция настояват за отмяна на по-високите акцизи за горивата. Управляващите не отговорят.
24 ноември, събота. Ден втори. Напрежението в Париж ескалира.
За минути се изграждат барикади, хвърлят се павета. Силите за сигурност използват сълзотворен газ, после – мощни водни струи.
1 декември, събота. Ден трети.
Ултраси се хвърлят върху един от символите на Франция – гроба на незнайния войн, под Триумфалната арка. Опустошава се музея в нея. Горят коли.
Провокациите не спират през целия ден. Увеличението на акцизите за горивата отпада, но протестът продължава.
8 декември, събота. Ден четвърти.
По обед напрежението започва да се покачва. Президентът Макрон обявява социални отстъпки за над 10 милиарда евро. Протестът обаче отново продължава.
Исканията са вече политически.
15 декември, събота. Ден пети.
Центърът на Париж отново е барикадиран. Жълтите жилетки пак си дават среща на авеню „Шанз–Елизе”.
66 000 жълти жилетки са по улиците на Франция, 5 пъти по-малко от първия ден на протеста.
Опустошената статуя и раните, които оставиха сблъсъците по време на протестите на жълтите жилетки, припомнят, че няма да е лесно да се прокарат реформите през оставащите три години и половина до края на мандата на президента Макрон.