В продължение на почти цялата изминала година войната срещу групировката „Ислямска държава” (ИДИЛ) почти не влизаше в новинарските емисии.

Съединените щати бомбардираха джихадистите,  но те продължаваха да извършват зверства, да взривяват световни паметници на културата и да екзекутират всеки  с различно от тяхното мнение.

Снимка: Reuters

Динамиката на конфликта значително се промени след 30 септември 2015 г. Тогава сирийският президент Башар Асад официално поиска помощ от Русия за справяне с ИДИЛ.

Руската армия вече беше построила своя авиобаза край град Латакия и започна активни бомбардировки над Сирия.  Изведнъж небето над страната стана пренаселено.

След парижките атентати от 13 ноември Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, с която разреши на всички държави по света да извършват въздушни атаки срещу ИДИЛ. Първи се отзоваха французите. Русия включи и стратегическата си авиация - бомбардировачи, способни да пренасят ядрено оръжие. Британците станаха последните включили се с техните "тайфуни" и "торнада".

Снимка: EPA

Междувременно премиерът Бойко Борисов обяви, че България няма да участва във военна операция срещу "Ислямска държава". Той поясни, че сме "страна, която не воюва" и настоя за дипломатично решение на проблема.

Тази теза категорично споделиха 49% от българите, според които страната ни не трябва да се включва с военна помощ в борбата с ИДИЛ.

Очаквано - едва 8 на всеки сто българи смятат, че трябва да се присъединим към усилията на останалите европейски държави срещу „Ислямска държава”.

Междувременно през изтеклата година ИДИЛ осъществи едни от най-успешните си военни кампании в Ирак и Сирия.

Снимка: EPA

За първи път организацията одобри и свой годишен бюджет от над 2 милиарда долара.

Основните им ресурси идват от плячка, данъци и рекет. Само в Сирия ислямистите добиват над 40 000 барела петрол на ден, което им носи 1 милион долара дневно.

Частни дарители от Персийския залив също наливат пари в групировката.

Едно от най-запомнящите се завоевания на ИДИЛ стана древният град Палмира в Сирия, заради значителни разрушения, които нанесоха джихадистите на древните паметници на културата.

Войната отприщи нечувана по размерите си бежанска вълна, страх от неизвестността и тероризма и за съжаление враждебност и ксенофобия на стария континент.

Снимка: Reuters

  • Равносметката 2015: Протестите през годината (ГАЛЕРИЯ)
  • bTV Новините: Равносметката 2015 (ПЪЛЕН ЗАПИС)
  • Равносметката 2015: Намериха вода на Марс
  • Равносметката 2015: Българският спорт е имал и по-добри години
  • Равносметка 2015: Гръцката криза
  • Равносметката 2015: Агресия и безнаказаност в кадър
  • Равносметката 2015: Почина Желю Желев
  • Равносметката 2015: Спецакцията в Куманово
  • Равносметката 2015: Най-голямата трагедия в новата история на Румъния
  • Равносметката 2015: Нов "гейт" със старите "опраскани"