Една безсънна нощ може да помогне при депресия, сочи проучване на международен екип от учени от САЩ, Китай и Канада. Те използват функционален ядрено-магнитен резонанс, за да сравнят как се променя активността в различни области на мозъка след една безсънна нощ.
След една подобна нощ настроението на повечето участници в проучването (независимо от психичното им състояние) се влошило. 43% с анамнеза за депресивни епизоди имали подобрено настроение. Установена е корелация между активността на амигдалата и предната цингуларна кора.
Тази област наред с други неща играе важна роля в способността за контрол на емоционалните състояния както при здрави хора, така и при страдащите от депресия.
Общо данни са взети от 30 души с голямо депресивно разстройство и 38 души без. Резултатите от изследването са публикувани в списание PNAS.
Експериментът е проведен в продължение на 5 дни. Първо на участниците е било позволено да спят както обикновено, след което е последвала една безсънна нощ. В същото време на всеки два часа бодърстване участниците попълвали въпросници за настроението си, докато учените наблюдавали мозъчната им активност с помощта на магнитно-резонансно сканиране.
Учените смятат, че връзката между амигдалата и предната цингуларна кора може да е свързана с устойчивостта на нервната система към нарушенията на настроението след безсънна нощ и по този начин може да бъде потенциална цел за лечение на депресия.