„По отношение на спазването на правата на човека в България и Македония всичко е в наша полза. Ние водим с 14:0“, заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в интервю за "Ал Джазира", цитирано от БГНЕС.

По въпроса за вписването на българите в Конституцията Мицкоски заяви, че позицията на правителството е ясна и непроменена. Премиерът поиска отговор на два въпроса - "каква е причината за вписването на няколко стотин българи в Конституцията и какво получава РСМ като държава".

"Твърди се, че правата на някого са забранени или ограничени, защото те не са част от преамбюлата на Конституцията. Ако това е така, коя е европейската институция, която следи чии права са ограничени и дали има нарушения. Това е Съдът за правата на човека в Страсбург. Ако проследите присъдите в региона, стигате до заключението, че има 14 присъди от тази авторитетна институция за македонската общност в България - че тя няма права, нейните права са ограничени или са нарушени. В същото време няма нито една присъда за българската общност в Македония. Това прави 14:0. Това не е причината (за условието за вписване на българите). Да видим коя е причината и какво ние получаваме", коментира Мицкоски.

„Дали това е последното искане, което трябва да се изпълни", пита той.

 

Снимка: БГНЕС

"От началото на 90-те години ние чуваме, че това е последното искане: Променихме знамето, банкнотите, териториалното разпределение в страната, имаше военен конфликт, няколко пъти променяхме Конституцията. Винаги посланието от Брюксел беше следното: „Направете това и ще бъдете първенци в класа.“ За съжаление всички неща минаха, а ние продължаваме да седим в коридора и да чакаме някой да ни отвори вратата, да започнем да преговаряме", казва македонският премиер.

Според него "тази политика трябва да бъде прекратена“. Той посочва, че е влязъл в политиката "не за да забогатее, а да остави исторически следи чрез защитата на интересите на македонския народ".

"Македонският народ направи всичко – така, както нито един друг народ, и сега идва редът на Брюксел да направи нещо в замяна", казва Християн Мицкоски.

Министър-председателят посочи, че правителството е предложило "отложена промяна на Конституцията".

"Ако наистина има желание в Брюксел страната и гражданите ни да бъдат част от европейското семейство, тогава има начин. Ние предложихме решение - отложено изпълнение на това условие. Може да започнем този процес, но да го приключим когато започне ратификацията на протокола за членство в парламентите на 27-те държави от ЕС. Прощавайте, но ние направихме достатъчно. Сега е ред и вие да направите нещо за един от най-малобройните народи в Европа, а това е македонският народ", коментира премиерът на Северна Македония.

Снимка: БГНЕС

Християн Мицкоски обвини Гърция, че не спазва Преспанското споразумение и заяви, че добросъседските отношения са двупосочна улица.

"Не съм съгласен с твърдението, че не спазвам договора от Преспа. Не съм доволен от това споразумение, знаете как то беше прокарано в парламента. Депутатите бяха изнудвани да го подкрепят. Но договорът е в действие, това е реалност. Аз самият казах преди четири години, че това споразумение е реалност, въпреки факта, че претърпях големи политически атаки", каза той.

"Аз уважавам всичко, което се съдържа в споразумението - цялата официална, формална, институционална комуникация с прилагателното. Истинският въпрос е защо другата страна, тоест Гърция, не спазва споразумението от Преспа", добави Мицкоски.

Премиерът на РСМ каза, че отношенията от страна на Гърция не са "зрели", защото "освен декларативна, няма съществена подкрепа за интеграция на Македония в евроатлантическите институции".