Генералният директор на албанския статистически институт ИНСТАТ Елса Дули съобщи днес, че населението на Албания наброява над 2,4 милиона жители, предаде албанската агенция АТА.

На пресконференция днес Дули съобщи какви са данните от преброяването на населението в Албания през 2023 г. Тя посочи, че Албания има 2 402 113 жители, което представлява 755 950 семейства със средно 3,2 членове и 1 082 529 жилища, съобщава БТА.

Преброяването от 2023 г., обаче, е първото след като през 2017 г. албанската държава официално призна българите за национално малцинство, поради което се следи с особен интерес.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според данните като българи са се определили 7057 граждани на Албания. Българското малцинство е сред най-големите. Като гърци са се определили 23 хиляди, египтяни – 12 хиляди, роми – 9813.

Снимка: INSTAT Албания

Остри реакции в Скопие

Преброяването в Албания предизвика гневни реакции в Северна Македония. Медиите в страната информират, че партията в Албания "Македонският алианс за европейска интеграция" не признава резултатите от преброяването, което се проведе през 2023 г.

Причината за реакцията на председателя на партията в Корча Васил Стерьовски е намалелият брой на вписалите се в преброяването в Албания в графата „македонци” – 2281, при 5512 от преброяването през 2011 година, пише БТА.

„Дружество Преспа“, организация за защита на правата на македонците в Албания, призова „Европейският съюз да вземе мерки срещу Република България, която върши манипулации с македонците в балканските държави и им дава български паспорти, за да емигрират в Западна Европа заради сиромашия в Албания“.

В Албания няма етнически българи, направена е груба фалшификация на преброяването“, допълва организацията, цитирана от македонския портал 360 градуса.

Електронното издание на македонския вестник „Илинден“ публикува заглавие „Сред измислените българи повечето са албанци“.

„Българската пропаганда успя“, твърди македонският информационен сайт „Вечер“.

„Северномакедонци“