Гордана Силяновска-Давкова, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, положи клетва като президент на Северна Македония (РСМ), но церемонията предизвика остри реакции в Гърция.

Посланикът на Гърция София Филипиду напусна парламента в Скопие в знак на протест още при встъпването в длъжност на новоизбрания президент на РСМ.

Причината е нарушение в Преспанския договор - при произнасянето на клетвата си в парламента Силяновска нарече държавата си „Македония“, вместо „Северна Македония“, пише вестник „ПротоТема“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Гръцката агенция АНА-ΜΠА припомня, че Силяновска предизборно - и конкретно на 1 май 2024 г. - заяви, че няма да използва официалното име на страната си:

Когато казвам, че няма да използвам термина „Северна“, нямам предвид, че ще го махна от табелите пред сградите, в които се помещават институции или от табелите на международни конференции или двустранни срещи, и т.н. Далеч съм от такива неща. Говоря лично за себе си“.

„Правото на самоопределение е лично право и никой няма право да ти нарежда да използваш нещо, което умът и сърцето ти не приемат. Ще го уважавам, но няма да използвам термина "Северна". Ще използвам "Македония" и никога няма да създавам объркване, защото не трябва да правя разлика с Република Южна Македония. Няма такова нещо. Затова, когато говоря, ще използвам термините Македония, македонски, македонец“, каза Гордана Силяновска-Давкова.

Гордана Силяновска-Давкова
Снимка: Reuters

Информационният портал "Еникос" отбеляза, че предизвикателствата в отношенията на Гърция със Северна Македония се завръщат.

Вестник "Катимерини" припомня, че в интервю на 11 май гръцкият премиер Кириакос Мицотакис отправи ясно предупреждение към Скопие.

„С безпокойство следя някои от изказванията на представители на ВМРО-ДПМНЕ и ще изчакам официалната позиция“, каза министър-председателят.

Мицотакис обясни, че и той не е приемал Договора от Преспа, когато е бил в опозиция, но сега е длъжен да го спазва като част от държавните задължения.

Мицотакис подчерта, че „същото нещо ще трябва да направи и новото правителство в Скопие“.

Протести и недоволство имаше и в Атина срещу договора през 2018 година, когато беше подписан. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан, припомня БГНЕС.

С Преспанския договор Атина вдигна ветото си за членство на Скопие в НАТО и преговорите за присъединяване към Европейския съюз. Гръцкият премиер определи като "провокация" поведението на Силяновска и заяви, че то застрашава европейското бъдеще на страната.