Новият вариант на едра шарка, познат като маймунска шарка, неминуемо събужда призрака на отминали пандемии като COVID-19 и разпространението на ХИВ инфекциите. Колко опасна обаче е тази зараза и може ли да се превърне в новия коронавирус?

Снимка: UNITED NATIONS

Световната здравна организация (СЗО) обяви извънредна ситуация заради разпространението на новия вариант на едра шарка. Решението дойде след нарастването на случаите в Африка на т. нар. „маймунска шарка“.

Въпреки това, във вторник от СЗО подчертаха, че едрата шарка, независимо дали е новият или старият щам, не е новият COVID-19. Причината е, че властите знаят как да контролират разпространението ѝ.

„Можем и трябва да се справим с маймунската шарка заедно. Ще изберем ли да въведем системите за контрол и елиминиране на инфекцията в световен мащаб? Или ще навлезем в поредния цикъл на паника и пренебрежение“, заяви регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге на брифинг за медиите в ООН.

По думите му начинът, по който реагираме сега и в следващите години, ще се окаже критичен тест за Европа и света.

Какво е маймунска шарка?

Маймунската шарка е вирусна инфекция, която причинява гнойни лезии и грипоподобни симптоми. Обикновено тя протича леко, но може да доведе до смърт.

Разновидността clade 1b предизвиква глобална загриженост, тъй като се предава чрез близък физически контакт, включително сексуален, но за разлика от предишни глобални пандемии като COVID-19 няма доказателства, че се разпространява лесно по въздуха.

Снимка: UNITED NATIONS

Здравните органи трябва да бъдат нащрек и гъвкави, в случай че се появят нови, по-преносими щамове или такива, които променят пътя си на предаване, но няма препоръки хората да носят маски, заяви говорителят на СЗО Тарик Ясаревич.

Освен при тесен контакт заразата може да се предаде и от околната среда към хората чрез предмети и повърхности, които са били докоснати от болен човек.

Вирусът може да се разпространи и по време на бременност върху плода, по време на или след раждането чрез контакт кожа в кожа или от родител с маймунска шарка върху бебе или дете при близък контакт.

Тъй като е известно, че много видове животни са възприемчиви към вируса, съществува вероятност за пренасяне на вируса от хора на животни в различни условия. Възможно е и обратното.

Човек, който е влязъл във физически контакт с животно, носител на вируса, като например някои видове маймуни или гризачи като катерицата, също може да развие едра шарка. Това може да стане чрез ухапване или одраскване или по време на дейности като лов, одиране, улавяне или приготвяне на храна.

Снимка: iStock

Вирусът може да бъде прихванат и чрез консумация на заразено месо, което не е добре сготвено.

Какви са симптомите?