Огненото бедствие в "Нотр Дам" унищожи покривната конструкция на катедралата, наричан още "Гората". Всяка греда е направена от отделно дърво, за целта са изсечени над 200 декара гора.
Това е една от най-старите дървесини в Париж – от 12 век. Според архитект проф. Благовест Вълков не са засегнати каменните стени на сградата и основите й остават здрави.
„Kаменни части не са паднали. Това е добре, разбира се. Какво може да стане от един пожар, който има досег до каменните елементи – стени, арки. Ако пожарът допре до тях, се сещате какво ще стане, ще почернеят от огъня”, каза проф. Благовест Вълков, архитект и преподавател в УАСГ.
Според изкуствоведа проф. Бисерка Пенкова в пламъците завинаги са изчезнали произведения на изкуството и артефакти, част от световното културно наследство.
„Мраморът, той е много чувствителен на високите температури, така че едва ли е оцелял, за картини, за тъкани изобщо да не говорим”, проф. Бисерка Пенкова, преподавател по Средновековно изкуство в Национална художествена академия.
Свещеник в първите минути на пожара изнася от горящия храм една от най-ценните реликва в катедралата – короната от тръни, за която се твърди, че е поставена на главата на Исус Христос по време на разпъването му на кръста.
Жан-Марк Фурние е герой от кървавия атентат в музикалната зала „Батаклан” от 2015, когато бойци от „Ислямска държава” убиват 89 души по време на концерт.Тогава Фурние се моли за загиналите и утешава техните близки.
Имаше тревога и за готическите витражи. Те също са здрави.
Не е изгорял и големият орган от 15 век, който наскоро също беше реставриран. Той има повече от 8000 тръби и е сред най-големите музикални инструменти в света.
Това не е първият пожар в катедралата, през вековете няколко пъти храмът гори. В края на 20-те години на миналия век пламва фасадата.
През годините „Парижката Света Богородица” оцелява във Френската революция, Първата и Втората световна война.
В катедралата са се случили някои от най-значимите събития във френската и световната история. През 1431 г. в нея е коронясан английският крал Хенри VI, Наполеон Бонапарт, поръчал реставрацията на катедралата, също е провъзгласен за император през 1804 г. там.
През 1909 г. папа Пий X провъзгласява Жана д’Арк за блажена в катедралата.
Експертите смятат, че дори да се реставрира, сградата никога няма да бъде същата.
„Ако държим този паметник да бъде завършен в неговата цялост, то той не може да бъде завършен, защото ще изградим съвременни материали, за да го изградим. От гледна точка на неспециалистите той може да бъде възстановен едно към едно”, каза проф. Благовест Вълков, архитект и преподавател в УАСГ.
„Реално умря една голяма част от този паметник, няма го, свърши. Каквото и да възстановяваме ще е възстановка, няма да е оригинал. Градим нов паметник или новият етап в неговия живот”, допълни проф. Бисерка Пенкова.
Предишното реставриране на катедралата е преди 175 години, след като си спечелва световна слава с романа на Виктор Юго – „Парижката Света Богородица”.
„Нотр Дам” буквално означава "Нашата Дама", но под дама не се разбира жена, а Света Богородица.
Готическата катедрала е построена на малкия остров Сите в Париж, заобиколена от река Сена. Изграждането й продължава почти два века от няколко поколения архитекти и известни инженери. Някои елементи от храма са достроявани през следващите векове.
Катедралата е завършена през 1345 г. и е шедьовър в готическата архитектура. Може да побере 9000 души. „Нотр Дам” е дълга е 130 метра. Триетажните квадратни готически кули са високи 69 метра.
Пожарът унищожи две трети от покрива на катедралата. Минути след избухването на пламъците рухва прочутата кула с форма на стрела. Тя е висока 96 метра.
На върха на кулата стоеше прочутият Петел, който, освен декоративна стойност, съдържа предполагаемо парче от венеца от тръни на Христос, както и миниатюрни останки от Свети Дени и Света Женевиев – двамата светци закрилници на града.
Твърди се, че частиците са сложени в металното тяло на петлето през 1935 г. Оттогава вярващите парижани наричат кулата "свещен" гръмоотвод, който да пази богомолците вътре в храма.
А ето и как изглежда катедралата отвътре.
Камера с 360 градуса обектив показва внушителния готически интериор преди пламъците да унищожат покрива и да заличат безценния труд на няколко поколения архитекти, майстори и инженери. Добрата новина е, че голяма част от уникалните витражи на „Нотр Дам” са запазени.