Катедралата “Парижката Св. Богородица” е описвана като бижуто на готическата архитектура. Вчера основната й конструкция беше спасена от пламъците на огромния пожар, унищожил напълно покривната й конструкция. Заради пламъците кулата-копие се срути.

Въпреки усилията на огнеборците, катедралата претърпя огромни щети от огненото бедствие.

Снимка: Reuters

Кога е построена и какво значи името й?

Строежът на катедралата “Нотр Дам дю Пари”, позната на български като “Парижката Св. Богородица” е започнал през 1163 г. Историци смятат, че на нейно място се е издигал храм на Юпитер преди Франция да стане християнска държава. По-късно там е била вдигната ранно-християнска базилика.

Идеята на това място да се издига готическа катедрала е на парижкият епископ Морис дю Съли през 1160 г. Тогава той решава всички сгради на това място да бъдат съборени, материалите им – рециклирани и там да се издигне нова християнска катедрала в модерния тогава готически стил.

Сградата е завършена почти 200 години по-късно през 1345 г.

Името й Notre-Dame de Paris в превод означава “Нашата дама от Париж” – символ на парижани и французи.

Снимка: iStock

Покривът и кулата-копие

Пожарът унищожи напълно покривната конструкция на катедралата, която сама по себе си е произведение на архитектурното изкуство. Наричан още “гората”, покривът на храма беше изграден от дъбови дъски и трупи, които бяха напълно унищожени по време на огъня.

Кулата-стрела, която не устоя на огненото бедствие, се намираше над олтара на катедралата. Оригиналната стрела е изградена през 13 в., но пет века по-късно тя е премахната заради ерозия причинена от вятъра и климатичните условия в Париж. През XIX в. по време на реставрация е решено стрелата да бъде възстановена, като новата версия е изработена от дъб покрит с олово. Цялата стрела е тежала 750 тона.

Снимка: Reuters

Кулата е била покрита със статуи на христовите апостоли. За щастие на парижани, всички статуи без една са били премахнати няколко дни преди в катедралата да избухне пожара.

На върха на стрелата има статуя на петел, в която са били вградени три реликви – малко парче от тръненият венец на Христос, както и реликви на Св. Дени и Св. Женевиев – патрони на Париж.

Снимка: Wikimedia Commons

“Книгата на бедните” и християнските розетки

Катедралата е наричана още “книгата на бедните”, тъй като фасадата на готическата катедрала е покрита с библейски изображения. В миналото парижани, както и посетителите на града, масово са били неграмотни и това е бил единственият начин да се докоснат до светите писания.

Централните порти на катедралата показват важни части от християнската история. Над централната врата е изобразен Страшният съд, от дясно – коронацията на Дева Мария, а от ляво – животът на важни за Париж светци.

Снимка: Reuters

Най-известните архитектурни елементи на катедралата са розетните прозорци – най-известните стъклописи в цял свят. Съдбата на прозорците е неясна, но мрачна. Високата температура на пожара вероятно е разтопила оловната рамка на розетките, в следствие на което трите розетни прозореца може да са напълно унищожени.

Снимка: Reuters

Тръненият венец на Христос и реликвите

Най-важната и значима реликва, която се съхранява в катедралата е тръненият венец на Христос, положен на главата му по време на разпятието.

Съкровищницата на “Парижката Св. Богородица” пази също част от дървения кръст, както и един от пироните, използвани за разпятието на Христос.

Тръненият венец, както и туниката на Св. Луи са спасени от пожара.

Пожарът е повредил също камбаните на катедралата, както и органът й.

Снимка: Reuters

“Парижката Св. Богородица” в историята

Сградата на катедралата сама по себе си е историческо наследство.

През 1431 г. в нея е коронясан английският крал Хенри VI.

Наполеон Бонапарт, поръчал реставрацията на катедралата, също е провъзгласен за император през 1804 г. там.

През 1909 г. папа Пий X провъзгласява Жана д’Арк за блажена в катедралата.

“Парижката Св. Богородица” е претърпяла няколко пожара през годините. Настоящата главна постройка на църквата е изградена по-късно, след като огън разрушава оригиналната. Пожар обхваща сградата и през XIII в., след което е напълно възстановена.

Снимка: Wikimedia Commons

Катедралата и Виктор Юго

Безспорно най-известното литературно произведение свързано с християнската катедрала е “Гърбушкото от Нотр-Дам” на Виктор Юго.

През годините катедралата била изоставена и започнала да руши. Френският писател Виктор Юго приемал сградата като невероятно произведение на архитектурата и написва романа си с единствената цел да я спаси.

Снимка: iStock

Юго започва да пише романа си през 1829 г. и го завършва чак през 1831 г. въпреки натиска от издатели. Причината е, че писателят искал да опише всички архитектурни особености на катедралата с максимална точност.

Романът постига целта си и реставрацията на катедралата започва с пълна сила. Виктор Юго успява да спаси символът на Париж.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement