Служебният премиер Димитър Главчев ще припомни на европейските лидери постигнатите споразумения и условията за започване на преговори със Северна Македония. Това ще стане по време на Европейския съвет в Брюксел, който започна този следобед.

Непосредствено преди началото на срещата в Брюксел, Министерският съвет информира, че България ще настоява в заключенията да се включи специален текст за Северна Македония.

При пристигането си обаче самият служебен премиер не беше толкова категоричен за формата, под която ще постави въпроса.

„След като вече има заключения от предишни заседания, не е необходимо сега нови да препращат към старите, важното е да се припомни какво е било прието“, коментира Димитър Главчев.

Българската позиция е и общоевропейска, припомни служебният премиер.

„Очаквам да се спазват договорките и затова ще припомня на колегите какви ангажименти са поети още на 18 юли 2022 година, ако си спомняте, тогава беше по-широката рамка и каква е пътната карта за приемане на Северна Македония. А през декември месец 2023 г. вече беше по-конкретизирано и точно беше фокусът върху конституционните промени“, посочи Димитър Главчев.

 

„А напоследък виждаме изявления от, хайде от партийни лидери – добре, но и от правителствени лидери в Северна Македония, че няма да се правят такива промени. Ще запозная колегите от Европейския съвет какви са настроенията и да си припомним какво и било прието по този повод“, допълни служебният премиер.  

Докато лидерите на 27-те обсъждат бъдещите шефове на европейските институции, редица държави вече предлагат имена за еврокомисари. България обаче не е между тях. Страната ни ще изчака да бъде избран председател на Европейската комисия, уточни Главчев.

Служебният премиер заяви, че се надява българската кандидатура да бъде определена от редовно правителство. А такова според него „е най-добре да бъде избрано с първия мандат“.

Димитър Главчев коментира и сигналите за заплахи срещу политици у нас.

„За партийни лидери не знам. Знам за друг сигнал за заплаха, по-обширен е, обхваща наистина няколко фигури, може би да има и сред тях и партийни лидери. Повече не мога да казвам, това е класифицирана информация“, каза премиерът.

Главчев не пожела да каже дали сигналът засяга Бойко Борисов и Кирил Петков, но уточни, че не засяга Атанас Атанасов.

В Брюксел стана ясно още, че България подкрепя трите кандидатури за най-високите постове в Европейския съюз –  Урсула фон дер Лайен начело на Европейската комисия, бившия португалски премиер Антониу Коща – начело на Европейския съвет, а естонският премиер Кайа Калас – за шеф на европейската дипломация.

Междувременно Европейския съвет в Брюксел започна с приемане на споразумение за сигурност с Украйна в присъствието лично на президента Володимир Зеленски.

Това се случва само четири дни преди ротационното председателство да бъде поето от Унгария, която многократно налага вето на подкрепа за Киев.