Еврокомисарят по разширяването Марта Кос обяви, че ще посети Белград в края на април, предаде БГНЕС. 

„Очаквам новото сръбско правителство да бъде проевропейско и прореформаторско. Планирам да посетя Белград в края на месеца, след празниците“, каза Кос.

Отговаряйки на въпрос дали Сърбия може да очаква откриването на поне един клъстер от преговорите тази година и кога ще получи Доклада за изпълнението на междинните показатели, Кос посочи, че по време на срещата ѝ с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и сръбския президент Александър Вучич през март тази година е било договорено Сърбия да осъществи две реформи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: https://commission.europa.eu/

В този контекст тя спомена въпроса за два медийни закона, реформата на избирателния закон, формирането на Регулаторния орган за електронните медии и изпълнението на определени точки от неофициалния документ от декември миналата година. 

„Ако Сърбия изпълни това, разбира се, че е възможно да се постигне напредък и да се открие нов клъстер“, каза Кос.

Еврокомисарят по разширяването отбеляза, че откриването на клъстера зависи от сръбското правителство и парламент, където трябва да бъдат приети законите. 

„Ако това е положително, ще се обърнем към Съвета. Сръбският президент Вучич обеща, че Сърбия ще го изпълни “, каза тя.

Кос каза още, че ЕС разговаря и с организации на гражданското общество и заяви, че е поискала от Вучич да им помогне да бъдат включени в процеса на присъединяване към ЕС.

Говорейки за ситуацията в Босна и Херцеговина, Кос заяви, че ЕС е наясно с институционалната или политическата криза на територията. Тя също обяви, че ще посети страната.

„Народът на Босна и Херцеговина заслужава да започне преговори с ЕС, но някои политици работят срещу това. Визията, която имаме за Босна, е, че веднага щом направят това, което трябва да направят, и са готови да извършат нужните действия и реформи, ако има компромис, тогава ще да започнем процеса“, каза тя.

Що се отнася до сътрудничеството между ЕС и САЩ в процеса на разширяване, тя подчерта, че само ЕС може да въведе кандидати в блока и „никой друг“.

Кос посочи, че ЕС сътрудничи със САЩ в Босна и Херцеговина поради Дейтънското споразумение, но добави, че няма информация за друга държава, за която американската политика би могла да бъде част от процеса на разширяване.

Еврокомисарят заяви също, че има трети страни, които искат да се възползват от факта, че кандидатките са отворени за чуждестранни инвестиции, като посочи като пример случая с Черна гора, която подписа споразумение с Обединените арабски емирства, което, по нейните думи, ЕС наблюдава.

Тя заяви също, че преговорите с Черна гора могат да приключат до края на 2026 г., след което процесът на ратификация ще отнеме от една до две години, докато Албания иска да завърши преговорите до 2027 г., което означава, че може да стане член до 2030 г.

Що се отнася до преминаването към гласуване с квалифицирано мнозинство в процеса на преговори, Кос заяви, че в момента 14 държави членки на ЕС подкрепят идеята.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK