Комитетът по организацията на летните Олимпийски игри в Париж обеща, че това ще бъде най-зеленото и екосъобразно спортно събитие в историята. Те се стремят да постигнат въглероден отпечатък, който е наполовина на този от Лондон 2012 и Рио 2016 г.

Според изчисленията игрите в Лондон оставиха 3,3 милиона тона въглероден отпечатък, докато тези в Рио – 3,6 милиона тона.

Олимпийските игри ще се проведат в Париж, където още през 2015 г. световните лидери подписаха редица споразумения за предотвратяване на глобалното затопляне и повишаването на температурите с повече от 1,5 градуса по Целзий.

Организаторите се стремят абсолютно всичко да бъде направено с мисъл за природата – от Олимпийското село, през спортните съоръжения и придвижването на големите групи от хора до менютата на спортистите.

Пред Би Би Си президентът на Международния Олимпийски комитет Томас Бах заяви, че устойчивостта на събитието е от съществено значение. „Глобалното затопляне представлява сериозна заплаха – не само за спорта, но за живота на всички ни. Поради тази причина реформите в организацията на Олимпийските игри са насочени към намаляването на въглеродния отпечатък“, коментира той пред медията.

Стари спортни съоръжение, а не нови

Преди Олимпиадата в Лондон от 2012 г. британското правителство построи шест нови стадиона. При Рио броят е още по-голям – 10 нови постоянни спортни съоръжения и 7 временни.

От всички 35 стадиона, в които ще се състоят състезанията по различните дисциплини в Париж, само два са специално построени – център с басейни и арена за бадминтон и художествена гимнастика.

Снимка: Reuters

Организаторите са категорични, че новите съоръжения са построени изцяло в съответствие с изискванията на съвременното строителство и са напълно зелени. В центъра с басейни седалките са публиката са изработени от преработена пластмаса, а конструкцията е изцяло от дърво.

Зелено Олимпийско село

 

Вече ви разказахме за иновациите, които строителите и организаторите са вложили в построяването на Олимпийското село. Там повечето сгради ще бъдат използвани отново след края на Игрите като офиси или жилищни сгради, а няма да бъдат празни каквато е съдбата на много от Олимпийските села по света.

В постройките са атлетите масите са изработени от рециклирани материали, столовете от преработени пластмасови капачки, а пуфовете, на които да отпочиват – от рециклирани парашути.

Още повече зеленчуци в менюто

Един от най-сериозните проблеми пред организацията на подобно събитие винаги е изхранването на персонал и атлети. От ръководството обещават базираните на растения храни този път да бъдат два пъти повече.

Олимпийският комитет посочва, че 80% от храната е местно производство, като целта е по този начин да се намалят вредните емисии при транспортирането ѝ. „Плас дьо ла Конкорд“ в Париж, където ще се провеждат състезанията по повечето градски спортове, ще предлага само и единствено вегетарианска храна.

Електричество срещу дизел

При предишни Олимпийски игри повечето стадиони са разчитали на дизелови генератори за производство на електроенергия. Париж обещава, че голяма част от съоръженията ще бъдат свързани директно за електропреносната мрежа.

Според статистиката на игрите в Лондон през 2012 г. са изгорени 4 милиона тона дизелово гориво само за производството на електричество.

Снимка: Reuters

Париж – град за велосипедисти

От Олимпийския комитет са помислили и за придвижването от съоръжение до съоръжение.

Всички спортни площадки са свързани с нова мрежа от вело алеи с обща дължина 60 км. Половината от тях ще бъдат премахнати след края на Игрите.

Жега, презокеанско пътуване и замърсяване на водата

Това са трите най-големи предизвикателства пред Олимпиадата в Париж.

Проучване предупреждава, че както атлетите, така и организаторите, трябва да са подготвени за екстремно горещо време. Очаква се през юли и август температурите във френската столица да бъдат с между 2,4 и 2,7 градуса по Целзий по-високи от игрите в Париж преди 100 години.

Олимпийското село първоначално беше конструирано без климатици, но заради сериозни притеснения от страна на атлети и комитети от цял свят, по-късно бяха монтирани 2500 временни охладителни системи.

Друг сериозен проблем е чиста ли е водата в река Сена. Организаторите се надяват именно в реката да се проведат състезанията по триатлон и част от плуването, но миналия месец беше установено, че реката не покрива изискванията за чистота.

Снимка: Reuters

Все още не е ясно къде ще се проведат състезанията, въпреки че кметът на Париж Ан Идалго и членове на Олимпийския комитет плуваха в Сена, за да докажат, че е безопасна.

Но безспорно най-голям остава проблемът с презокеанските полети. Присъствието на зрители на подобни събития обикновено е отговорно за 80% от вредните въглеродни емисии. Очаква се в Париж да пристигнат изключително много туристи от цял свят, тъй като продажбата на билети не беше ограничена само до местната публика.

В същото време през 2023 г. Франция забрани полетите на кратки разстояния, тъй като съществуват достатъчно развити алтернативни мрежи за достъп.

Снимка: Getty Images

Вдъхновение за бъдещето

От парижкия Олимпийски комитет се надяват, че Игрите в Париж ще дадат началото на нов тип спортни събития в световен мащаб.

Сезар Дюгаст, старши мениджър в консултантската фирма „Карбон 4“, заяви, че в бъдеще светът трябва да обмисли промяна на мащабните спортни събития.

„Организаторите в Париж са направили някои наистина вдъхновяващи промени, за да намалят въглеродния отпечатък във вече остарелия, исторически модел на Олимпийските игри. В същото време остава сериозният въпрос дали моделът е съвместим с нашата планета“, казва той в интервю за „Гардиън“.

„Време е тотално да преосмислим Игрите. Може би трябва да разделим спортовете в много градове по света, за да не се налага да се пътува толкова. Има много начини как Олимпийските игри да бъдат преосмислени и да бъдат в полза на борбата с климатичните промени“, допълва още той.