За последно Париж е домакин на Олимпийските игри преди 100 години. Тогава организаторите на големия спортен форум много искали да поставят всички атлети под един покрив. Така се появява първото олимпийско село в историята.

Век по-късно организаторите на Олимпийските игри в Париж се похвалиха, че това ще бъдат „най-зелените и устойчиви игри в историята“. Целта е олимпийското село да остане след това за града и да продължи да се използва.

Селото се състои от 82 постройки, които след това ще станат офиси и домове за 12 000 души. Надеждата е така да се предостави вариант за решение на кризата с домовете в Париж.

Както самите Олимпийски игри тази година, които ще се осъществяват с помощта на 100% възобновяема енергия, всичко в селото е построено с първа мисъл за околната среда. За да се ограничи строителството в мястото и да се минимизират разходите, организаторите са реконструирали няколко вече съществуващи постройки.

Новите сгради са изградени изцяло от дърво и рециклирани материали, което е довело до намаляване на въглеродния отпечатък с 30% на всеки квадратен метър.

Снимка: Getty Images

Една трета от всички покриви са покрити със соларни панели, а друга една трета е покрита с градини. Идеята е растенията да смъкнат температурата в сградите, тъй като климатици няма да има. Поради тази причина между сградите са оставени и големи прави улици с изглед към река Сена, за да може въздухът да се движи свободно между постройките и да ги охлажда.

Снимка: Getty Images

Не само сградите са замислени така, че да бъдат рециклирани. Матраците са произведени от вече използвани материали, а самите легла – от картон, подобни на тези от Олимпийските игри в Токио. Столовете също са изработени изцяло от картон, за да могат да бъдат напълно преработени след игрите.

Снимка: Getty Images

За комфорт на атлетите е осигурен и вентилатор.

Липсата на климатици е едно от най-критикуваните решения от атлетите по цял свят. Настоящата прогноза за времето показва, че Олимпийските игри в Париж вероятно ще се проведат в необичайно горещи условия. Организаторите на селото са поставили т.нар. геотермална система за охлаждане във всички сгради.

Студена вода от близка геотермална централа ще се изпомпва в тръби, вградени в пода на всеки апартамент. Така водата би трябвало да охлади сградата с между 6 и 10 градуса по Целзий в сравнение с температурата навън. Все пак участниците ще могат да взимат под наем преносими климатици, ако това не им е достатъчно като охлаждане.

Олимпийското село беше описано от инженерите като една голяма лаборатория за експерименти, тъй като на място са приложени нови зелени технологии и материали. Един от тротоарите, например, е направен изцяло от миди, които на теория би трябвало да събират дъждовната вода и в горещи дни тя да се изпарява и да охлажда пространствата.

Най-сериозното технологично вложение са пет експериментални филтъра за въздух, разположени в селото. Представляват огромни кули, приличащи на НЛО, като целта е да засмукват мръсния въздух и да го прочистват. Според производителите устройствата могат да изчистват 95% от замърсяванията във въздуха.