Британският външен министър Борис Джонсън подаде оставка, а премиерът Тереза Мей я прие, съобщи Ройтерс. Тя назначи на поста Джереми Хънт, който досега беше здравен министър.
„Премиерът благодари на Борис за работата му”, се казваше по-рано в съобщение от кабинета на Мей.
Мечтата за брекзит умира, задушена от ненужна неувереност в собствените ни сили, казва Джонсън в писмото, с което обяви оставката си. Той допълва, че премиерът Тереза Мей води Обединеното кралство към „полубрекзит” и към „статут на колония”.
„Сега се насочваме към статут на колония и за мнозина ще е трудно да видят икономическа или политическа полза от това споразумение”, заявява Джонсън.
Той се оттегля часове след като главният преговарящ по брекзит Дейвид Дейвис направи същото.
Причина и за двете оставки са разногласия по воденето на преговорите между Лондон и Брюксел.
Дейвис и Джонсън подкрепят т.нар. "твърд брекзит", докато Мей иска да се запазят търговските отношения с ЕС и след напускането на Великобритания от Съюза.
„Това е единственият начин да изпълним задълженията си и да избегнем твърда граница между Северна Ирландия и Ирландия. Така няма да нарушаваме конституционната цялост на Обединеното кралство и ще уважим резултата от референдума”, мотивира се Тереза Мей.
„Имаме криза в правителството. Двама министри напуснаха и все още не е ясно какви ще са бъдещите ни отношения с нашите най-близки съседи и най-големи партньори”, подчерта лидерът на Лейбъристите Джереми Корбин.
Брюксел реагира на новините резервирано. „Политиците идват и си отиват, но проблемите, които създават на хората и бъркотията, която причиниха с брекзит, са най-големият проблем в историята на отношенията между Европейския съюз и Великобритания”, отбеляза председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Новият преговарящ по брекзит е 44-годишният Доминик Рааб.