Алексей Навални е най-яркото лице на руската опозиция срещу режима на президента Владимир Путин. Кампаниите на неговия фонд разкриват корупцията на почти всяко ниво в руската държава и често са насочени срещу самия президент. Почти смъртоносното му отравяне през 2020 г. и изпращането му в наказателна колония направи личността му разпознаваема за милиони по света.
Вижте част от забележителните изказвания на опозиционера за руския президент, управлението, страната и народа.
Навални се утвърди като лидер на опозицията в Русия, основател на „Фонд за борба с корупцията“ и „препятствие“ за Путин, откакто той бе избран за президент през 2012 г.
През 2013 г. се кандидатира за кмет на Москва, подкрепен от дясноцентристката, либерално-консервативна политическа партия „Партията на народните свободи“ (ПАРНАС).
Статия на Wall Street Journal от 2013 г. описва Навални като „човека, от когото Путин се страхува най-много“, което по ирония на съдбата може да е помогнало за култивирането на популярността му в Русия.
„Аз съм в най-черната част от черния списък“, казва Навални пред Journal през 2013 г., отбелязвайки, че публичните му изяви често са забранявани или строго цензурирани от официалните руски медии.
„Понякога ми се струва, че има малък луд човек в Кремъл, който работи за мен. Сравнително малко хора гледат такива предавания. Но тъй като те го забраниха, сега има милиони руснаци, които се чудят „Кой е той?“, отбелязва опозиционерът.
През 2016 г. Навални обявява, че ще участва в президентските избори в Русия през март 2018 г. През 2017 г. Централната избирателна комисия в страната отхвърля кандидатурата му за регистрация с мотива, че срещу него има издадена присъда за корупция.
В поредица масови протести Навални и съмишлениците му призовават руския народ да се обедини срещу Владимир Путин.
„За да напусне Путин, ние трябва да поставим нашите напълно законни искания. За да си тръгне Путин, не е нужно да разбиваме и палим магазини или нещо подобно, хората трябва да излязат и да покажат волята си, да покажат, че те са силата. Не ме е страх. Ние сме мнозинството, ние сме властта в тази държава и виждаме страха им, усещаме страха им“, казва Навални.
Руският президент никога не споменава директно името на Алексей Навални. На въпроси, свързани с него той често отговаря така: „По повод на лицето, което споменахте…“.
Навални обвинява президента Путин, че „изсмуква кръвта от Русия чрез феодална държава, концентрираща властта в Кремъл“. Тази патронажна система, твърди той, е като „царска Русия“.
„Мисля много лошо за „Единна Русия“. Единна Русия е партията на корупцията, партията на мошениците и крадците. И дълг на всеки патриот и гражданин на страната ни е да направи така, че тази партия да бъде унищожена“, казва Навални.
Въпреки че не успява да се изправи срещу Путин в президентската надпревара, гласът му запазва силата си за много руснаци и той остава „заплаха“ за Кремъл.
Навални говори на уличния език на по-младите руснаци и го използва като мощен ефект в социалните медии. В своя „Фонд за борба с корупцията“ (ФБК) Навални разработва и ръководи антикорупционни проекти, свързани с длъжностни лица в Русия.
Отравянето на Навални
През август 2020 г. е направен опит за убийството на Алексей Навални чрез отравянето му с нервнопаралитичното вещество от групата на „Новичок“.
Путин отхвърля обвиненията и поддържа познатата тема, че Навални е агент на Запада.
„Кой изобщо има нужда от него?“, казва руският президент на тазгодишната си пресконференция.
След отравянето руският опозиционер оцелява като по чудо. Седмици наред той се възстановява под грижите на лекарите в берлинската болница "Шарите".
„20 август. За втори път отбелязвам втория си рожден ден - денят, в който се опитаха да ме убият, но по някаква причина не умрях". С тези думи руският опозиционер Алексей Навални отбеляза втората годишнина от опита да бъде отровен.
1/10
— Alexey Navalny (@navalny) August 20, 2022
August 20. This is the second time I celebrate my second birthday. The day they tried to kill me, but for some reason I didn't die.
Just for memory's sake, as a dry statement. After two years:
„Две години по-късно наказателното дело така и не беше образувано, каквото и да твърди Путин. Нямаше никакво официално разследване. Почти всички директни участници от групата на убийците бяха намерени и идентифицирани. Всички те са офицери на ФСБ“, пише на по-следващата година Навални.
От болничното си легло той полага основите на най-ужасяващото си разследване, наречено „Дворецът на Путин“, което се фокусира върху огромен луксозен дворец на руското черноморско крайбрежие, за който се твърди, че е подарен на Путин от богати сътрудници.
Видеото е гледано над 100 милиона пъти. Посланието на Навални беше, че партията на Путин е пълна с „мошеници и крадци“. Кремъл го отхвърли като „псевдоразследване“, а Путин го нарече „скучно“, отричайки твърденията. По-късно бизнесменът милиардер Аркадий Ротенберг, един от най-близките приятели на Путин, каза, че това е неговият собствен дворец.
След възстановяването си Навални смая света, като каза, че ще се върне в Русия. „Русия е моята страна, Москва е моят град, липсват ми“, написа той в Инстаграм.
Документалният филм „Навални“
През 2022 г. излезе документалният филм „Навални“ на режисьора Даниел Роър с участието на Алексей Навални, съпругата му Юлия и българския журналист Христо Грозев.
„Ако бъдете убит, ако това се случи, какво послание ще оставите на руския народ?“, пита режисьорът опозиционера.
„О, хайде, Даниел. Няма начин. Все едно правите филм за случая с моята смърт“, отговаря Навални.
Дори трудностите, през които минава Навални са съчетани с невероятно забавление. Самият той има смелостта да се забавлява с новината, че отровата е намазана „по шевовете на сините му гащи“.
„Не ви е позволено да се отказвате. Трябва да използваме тази сила, за да не се отказваме. Да помним, че сме огромна сила, която е потискана от тези лоши пичове“, казва критикът на Кремъл.
Самият Навални отправя послание какво би означавала смъртта му, ако някога се случи.
„Ако решат да ме убият, ние сме невероятно силни. Единственото нещо, което е необходимо, за да победи злото, е добрите хора да не правят нищо. Така че не бездействайте, казва той в края на филма, обръщайки се към своите съграждани в Русия.
„Съпругът ми е в затвора само за това, че казва истината, съпругът ми е в затвора само за това, че защитава демокрацията. Алексей, мечтая за деня, в който ти ще бъдеш свободен и нашата страна ще бъде свободна. Бъди силен, любов моя“, казва съпругата на Навални Юлия.
Лентата печели Оскар за най-добър документален филм през 2022 г. В речта си при приемането на наградата режисьорът Даниел Роър я посвещава на Навални и на „всички политически затворници по света“.
„Алексей, светът не е забравил твоето жизненоважно послание към всички нас. Не можем, не трябва да се страхуваме да се противопоставяме на диктаторите и авторитаризма, където и да надигнат глава“, казва Роър.
Осъждания
Алексей Навални има няколко присъди. В периода 2012-2014 г. е арестуван седем пъти. На 18 юли 2013 г. е осъден по т.нар. дело „Кировлес“ на 5 години затвор за присвояване на над 500 000 щатски долара от държавна компания за дървесина.
На 2 февруари 2021 г. московски съд издава присъда лишаване от свобода на Навални за 42 месеца за нарушаване на условията на условната присъда за измама срещу него от 2014 г.
На 22 март 2022 г. Навални е осъден на девет години затвор и на глоба от около 11 500 долара. Процесът се провежда в импровизирана съдебна зала в затвора край Москва, където той е държан повече от година.
„Кремъл е толкова бесен, че оцелях, че първо ме затвориха за 3,5 г., а след това ги увеличиха на девет“, пише лидерът на опозицията,
Тази присъда позволява на руските власти да преместят Навални в затвор с по-висока степен на сигурност по-далеч от Москва, което ще затрудни адвокатите и семейството му да го посещават.
През август 2023 г. Навални е осъден по обвинения, свързани с предполагаема екстремистка дейност, и получава допълнителни 19 години затвор. В началото на тази година той е преместен в нов затвор в Сибир, отвъд Полярния кръг и на 1900 километра от Москва.
Войната срещу Украйна
Руският опозиционен лидер Алексей Навални заема ясна и категорична позиция относно войната в Украйна, като я нарича „агресията на Путин“. Той се обявява за зачитане на международно признатите граници на Украйна от 1991 г. и компенсация за щетите, причинени от войната.
„Какви са границите на Украйна? Същите като тези на Русия – международно признати и определени през 1991 г. Ние, Русия, също ги признахме тогава. Русия трябва да признае тези граници сега. Тук няма какво да обсъждаме. Почти всички граници в светът е случаен и предизвиква нечие недоволство. Но не можем да се борим да ги променим в XXI век. В противен случай светът ще потъне в хаос“, казва той.
Навални предлага „да оставим Украйна на мира и да ѝ позволим да се развива така, както желае нейният народ“, което означава „да спрем агресията, да прекратим войната и да изтеглим всички руски войски от територията на Украйна.
По думите му Русия трябва да търси приемливи начини за компенсиране на щетите, нанесени на Украйна, заедно със Съединените щати, Европейския съюз и Обединеното кралство, като вдигне ограниченията за нейниq нефт и газ, но като част от приходите от износа на въглеводороди се използват за компенсация.
Руският опозиционер също така предлага разследване на военни престъпления в сътрудничество с международни институции.
Навални подчертава, че ще бъде „не само добре за Русия и нейния народ, но и много полезно за тях войната да бъде прекратена възможно най-скоро, тъй като „дтова е единственият начин да започнем да вървим към премахване на санкциите, връщайки онези, които са напуснали, възстановяване на бизнес доверието и икономически растеж".
Навални се застъпва за „демонтиране на режима на Путин и неговата диктатура, в идеалния случай чрез свободни общи избори и свикване на конституционно събрание“.
Той също така предлага създаването на парламентарна република в Русия, „основана на смяна на властта чрез честни избори, независима съдебна система, федерализъм, местно самоуправление, пълна икономическа свобода и социална справедливост“.
Цялата тема за смъртта на Навални следете в онлайн репортажа ни: