Списъкът с опоненти и критици на руския президент Владимир Путин, които са осъдени за „екстремистка дейност“ или са сполетени от мистериозни инциденти, продължава да расте.

„Има човек, има проблем“

Цитатът „Има човек, има проблем“, който подхожда като заглавие и на списъка с неудобни критици на руския президент, е приписван на Йосиф Сталин. Всъщност съветският лидер е единственият, управлявал по-дълго Кремъл от Владимир Путин.

През август 2023 г. Кремъл обяви издаването на единен учебник по история за учениците между 16 и 18 години, в който се преразглежда падането на Съветския съюз. В новите текстове и промени, свързани с образа на Сталин.

Съветският лидер няма да бъде представян като „тиранин“, а акцентът ще бъде върху ролята му на главнокомандващ на държава победителка след Втората световна война, макар и Путин да го критикува в интервюто си пред Тъкър Карлсън.

През годините опоненти на Владимир Путин са умирали при неясни обстоятелства или са били близо до смъртта, а трети - излежават осъдителни присъди в Русия.

Това са малка част от тях:

Евгений Пригожин

Шефът на руската частна армия „Вагнер“ Евгений Пригожин бе обявен за мъртъв, след като частен самолет се разби, а в списъка с пътници фигурираше и неговото име.

62-годишният Пригожин оглави бунт срещу висшето ръководство на руската армия, който завърши след сделка с Кремъл – Пригожин да замине за Беларус. Част от групата на „Вагнер“ бе приета от беларуския президент Александър Лукашенко и разположена в близост до границата с Полша.

След бунта Пригожин имаше различни публични появи в Санкт Петербург, Москва, а в последното си видео, публикувано ден преди катастрофата, намекваше, че е в Африка.

„Това, което знаем, следейки събитията, е начинът, по който действа КГБ. Има много опоненти на Кремъл, които падат от високи етажи, пият неподходящ чай, биват убивани от бандити. Случаят с авиационна катастрофа не е уникален случай“, каза в предаването на bTV „Тази сутрин“ министърът на отбраната Тодор Тагарев по повод смъртта на шефа на частната армия.

Игор Стрелков

Игор Стрелков, познат и като Игор Гиркин, е бившият лидер на донецките сепаратисти от 2014 г., беше осъден в Русия на четири години затвор заради екстремизъм, след като е обидил Путин.

53-годишният Гиркин публично обяви намерението си да се кандидатира срещу Путин на президентските избори през март, като каза, че може да свърши по-добра работа от него.

Той отрече обвинението в екстремизъм, а правният му екип заяви, че планира да обжалва. Той беше задържан миналия юли, след като създаде "Клуб на гневните патриоти", за да „спаси Русия от опасността от системни сътресения поради военни провали“.

Виктор Ющенко

Украинският опозиционен лидер Виктор Ющенко е бил отровен по време на кампанията за президентските избори през 2004 година. Той се кандидатира срещу тогавашния премиер Виктор Янукович.

Виктор Ющенко
Снимка: Getty Images

Ющенко казва, че е бил отровен, докато вечеря извън Киев със служители от украинските служби за сигурност. Русия отрича да е замесена.

Установено е, че в тялото му се съдържат 1000 пъти повече диоксин от нормалното. Лицето и тялото му са обезобразени заради отровата и претърпява редица операции.

Той печели президентския пост след прегласуване на балотажа, побеждавайки с 52%.

Александър Перепилични

44-годишният руснак е открит мъртъв край луксозния си дом в изолиран имот извън Лондон, след като излязъл да тича. Смъртта на Перепилични е през ноември 2012 г.

Той търси убежище във Великобритания през 2009 г., след като помага на швейцарските служби в разследването на руска схема за пране на пари. Внезапната му смърт поражда съмнения, че е бил убит.

По време на изслушването преди разследването в стомаха му са открити следи от рядка и смъртоносна отрова от токсично растение. Последно Перепилични е ял любимата си руска супа с киселец, като се предполага, че растението е било заменено.

Анна Политковская

Журналистката, която осветлява нарушение на правата на човека, бива застреляна пред апартамента си в Москва на 7 октомври 2006 г., след като се прибира от магазина.

Анна Политковская
Снимка: iStock

Убийството на 48-годишната Анна Политковская, майка на две деца, провокира протести в Западна Европа и осветли опасностите, пред които са изправени журналистите, работещи в Русия.

Сергей Скрипал

Бившият двоен агент, който е работил за британското разузнаване, Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безсъзнание на пейка пред търговски център в Солсбъри през март 2018 г.

Сергей Скрипал
Снимка: Reuters

Те са откарани в болница в критично състояние. Британските власти оповестиха, че двамата са били отровени с новичок. Русия отрича да е замесена в отравянето и обяви, че Великобритания подклажда антируска истерия. Сергей и Юлия оживяват.

Владимир Кара-Мурза

Руският активист Владимир Кара-Мурза подозира два опита за убийство чрез отрова – през 2015 г. и 2017 г. Германска лаборатория установява повишени нива на живак, мед, манган и цинк в организма му.

Владимир Кара-Мурза
Снимка: Ройтерс

Москва отрича да е замесена. Отравянето му остава неуспешно, но през април 2023 г. Владимир Кара-Мурза с осъден на 25 години затвор за държавна измяна, обиди за руската армия и връзки с „неприятелски организации“.

Александър Литвиненко

Александър Литвиненко е бивш агент на КГБ и критик на Владимир Путин. Умира във Великобритания през 2006 година на 43-годишна възраст, след като пие чай, в който има полоний 210 – радиоактивен изотоп.

Александър Литвиненко
Снимка: Reuters

Двама бивши бодигарди от КГБ са извършили отравянето като част от операция, ръководена от ФСБ. Литвиненко напуска Русия и се установява на Острова 6 години преди да бъде отровен.

Александър Литвиненко

Според проведеното разследване вероятно Владимир Путин е одобрил операция. Кремъл отрича да има участие.

Алексей Навални

Най-известният опозиционен лидер в Русия Алексей Навални беше откаран със самолет в Германия през август 2020 г. за лечение, след като беше отровен в Сибир с това, което западни експерти заключиха, че е военният нервнопаралитичен агент Новичок . Русия отрече всякакво участие.

Алексей Навални
Снимка: twitter.com/navalny

Навални оживя след отравянето, но през 2021 г. се завърна доброволно в Русия. Той беше арестуван веднага при пристигането си. След повдигнати обвинения за измама излежава 11-годишна присъда. Навални получи още 19 години в наказателна колония с максимална сигурност, добавени наскоро към присъдата му.

На 16 февруари 2024 година беше обявено, че Навални е починал в затвора. Руският опозиционер беше преместен в нов затвор в Сибир, отвъд Полярния кръг и на 1900 километра от Москва.

Илия Яшин

Илия Яшин е дългогодишен последовател на Навални и бивш ръководител на опозиционна партия. Яшин беше осъден през декември 2022 г. на осем години и половина затвор за изявления, които направи в канала си в YouTube относно военни престъпления, за които се твърди, че са извършени от руските сили в предградието на Киев Буча.

Русия криминализира „разпространението на невярна информация“ за руските въоръжени сили малко след началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г.

Снимка: Туитър

В заключителните си думи при произнасянето на присъдата си 40-годишният Яшин нарече Путин „лицето, отговорно за това клане“ и каза, че „е по-добре да прекараш 10 години зад решетките като честен човек, отколкото мълчаливо да гориш от срам за кръвта, която твоето правителство пролива."

Лилия Чанишева, Вадим Останин, Ксения Фадеева

Тримата са били част от кампаниите на Навални и неговата антикорупционна организация.

Лилия Чанишева е осъдена на 7-години затвор за „създаването на екстремистка организацията“.

Вадим Останин е ръководел офиса на Навални в сибирския град Барнаул и беше осъден на девет години през юли 2023 година за участие в „екстремистка общност“.

Бившият ръководител на антикорупционната организация в Томск Ксения Фадеева е осъдена на 9 години и 6 месеца затвор през декември 2023 г. за ръководене на „екстремистка организация“.

Игор Сергунин, Алексей Липцер, Вадим Кобзев

Игор Сергунин, Алексей Липцер, Вадим Кобзев са трима от адвокатите на Навални, които бяха задържани през октомври по подозрение, че принадлежат към „екстремистка група“.

Привържениците на руския опозиционер смятаха по онова време, че това е опит Навални да бъде изолиран още повече.