Агент на службата за сигурност при белгийската АЕЦ „Тианж“ е бил убит в град Шарлероа, а пропускът му е откраднат, съобщи вестник „Дерниер йор“, позовавайки се на източници в местната полиция.
Същият вестник по-рано писа, че тази атомна електроцентрала е била главна цел брюкселската терористична група, но тя била принудена да промени плановете си заради полицейските обиски и ареста на част от членовете ѝ.
Друг вестник, издаван в Шарлероа, съобщи, че в полицейската сводка убийството е записано като „опит за грабеж“.
В деня на убийството на пазача белгийската телевизия информира, че властите са иззели пропуските на 11 служители на аеца. Това е станало на няколко етапа в течение на последната седмица, т.е. след ареста в Брюксел на главния заподозрян в атентатите в Париж – Салах Абдеслам, член на същата група, която извърши на 22 март взривовете в метрото и летището на Брюксел.
„Дерниер йор“ напомня, че в хода на разследването е установено, че брюкселските камикадзета – братята Бакрауи, самовзривили се в метрото и на летището, дълго време са следели активно директора на белгийската програма за ядрени изследвания, инсталирали са скрита камера пред дома му, изучавайки и заснемайки подходите към дома му и основните маршрути на ядрения експерт.
Припомня се също така, че на 5 август 2014 г. четвърти енергоблок на втората белгийска АЕЦ „Дул“ беше спрян извънредно заради излизането от строя на парната турбина. Следствието установи, че инцидентът е резултат от „осъзнати преднамерени действия“, но виновникът все още не е установен. Неизвестното лице изляло от системата на парната турбина 65 хил. литра масло в аварийния резервоар, което довело до прегряване на турбината и излизането ѝ от строя.
В процеса на разследването обаче било изяснено, че бивш техник на тази станция – 26-годишният Илиас Бугхалаб, е сред воюващите в Сирия белгийски ислямисти.
Днес координаторът на Европейския съюз за борбата с тероризма Жил де Керхов каза в интервю за регионалния в. „Мьоз“, че има опасност терористи да предприемат кибератаки срещу белгийските атомни електроцентрали.
„Новите технологии дават възможност дори единични терористи да извършват атентати от голям мащаб. Още преди пет години са правени опити за проникване в системите за дистанционно наблюдение, за събиране на данни относно управлението на атомните централи, въздушния контрол и управлението на движението по железопътните линии“, отбеляза Де Керхов.
Запитан може ли Белгия да реагира на кибернетичните заплахи в тази сфера, той посочи, че се съмнява дали е възможно „да бъдат предвидени и спрени сериозни нападения“, също и дали ресорните предприятия в кралството достатъчно добре осъзнават опасността.
Междувременно сайтът на министър-председателя на Белгия Шарл Мишел беше хакнат, съобщи агенция Белга, цитирана от ТАСС. В резултат на това сайтът стана недостъпен.
Отговорност за кибератаката пое хакерската група „Даун-сек“ (Down-sec). Тя обяви в „Туитър“, че е предприела атаката заради действията на властите по време на терористичните атаки в Брюксел и призова премиера да подаде оставка.