Отчаяни нелегални имигранти, склонни към самоубийство фалирали бизнесмени, жертви на мъчения и всички страдащи по света бяха споменати по време на водения от папа Франциск „кръстен ход” в римския Колизеум късно в петък, предаде Асошиейтед прес.
Отвън около прословутата забележителност и по булеварда до нея около 40 000 хиляди богомолци, туристи и жители на града стояха със свещи в ръка, докато със склонена глава и често притворени очи папата слушаше размишленията, прочетени на глас на 14-те спирки на процесията. Едно от размишленията, прочетено от италианската актриса Вирна Лизи, бе посветено на децата войници. Други напомниха за нелегалните имигранти, които рискуват живота си, опитвайки се да стигнат до бреговете на богати държави, за жени и деца, заробени от трафиканти на хора, за затворници, изнемогващи в препълнени затвори.
В едно от размишленията се говореше за децата, чието здраве може би е застрашено от изхвърлянето на токсични отпадъци от италианските мафиоти в околностите на Неапол. Майки бяха писали на Светия отец с надеждата да привлекат внимание към проблема.
Имайки предвид, че Разпети петък е ден за мълчание папа Франциск предпочете да не подготви проповед за богослужението, обясниха представители на Ватикана. Подборът на темите отразяваше решимостта на папата да фокусира вниманието на католическата църква върху страдащите и маргинализираните в обществото.
Полицията твърди, че за церемонията в Рим са пристигнали 800 000 души, включително 19 президенти и 24 премиери. В сравнение с миналата година, когато папа Франциск за пръв път оглави шествието, броят на вярващите, желаещи да участват в него, чувствително се е увеличил. По данни на полицията сега при Колизеума са дошли 40 000 души. За да се проследи какво става около древния амфитеатър и Римския форум бяха монтирани гигантски екрани.
"О, наш Иисусе, води ни от кръста към възкръсването и ни научи последната дума да не бъде на злото, а на любовта, милосърдието и прошката", провъзгласи Франциск в края на шествието. След това той благослови всички присъстващи, а множество го изпрати с ръкопляскания и възгласите "Да живее Папата!".