С общо над 90 милиона яйца посрещнахме великденските празници в България. Появява се въпрос – как и къде да съхраним останалото от днес, без да застрашим здравето си.
Ако сте варили великденските яйца 8-10 минути след кипването на водата, значи всичко е наред. Това е гаранция, че са твърдо сварени, и според народните традиции, първото червено яйце трябва да се постави пред иконата на Богородица.
„То остава там за цялата година и следващата година на Велики четвъртък старото, миналогодишно великденско яйце се заменя с новото, което са боядисали на този ден”, обяснява доц. Светла Ракишева.
Ако яйцето е изсъхнало и няма лош мирис, значи здравето и късметът ще съпътстват това семейство. Според фолклористите, предците ни са държали боядисаните яйца на хладно в зимника на къщата, и така са успявали да ги запазят двайсетина дни.
Експертите препоръчват да отделим боядисани яйца за украса на масата, а останалите да съхраняваме на тъмно и студено в хладилника. Ако усетим особена миризма от някое яйце, не бива да рискуваме - по-добре да го изхвърлим, отколкото да рискуваме здравето си.
„Никъде законодателно няма указан срок, но е препоръчително да бъдат на хладно. Максималният срок, за който трябва да бъдат консумирани е от 3-4 дни до 1 седмица”, посочва д-р Дора Петлова от Българската агенция за безопасност на храните.
Тя допълва, че за възрастен човек е оптимално да поема до 1-2 яйца на ден.
Същото важи и за пъдпъдъчите яйца, които се използват като допълнение и украса към великденските. Не ги пазете за трапезата на Гергьовден както правят някои, а по-добре сварете нови, допълват експертите.