Двама австралийци баща и син се впускат в „Проект нула“ - експериментално пътуване, с което да покажат, че приключенията са възможни без да замърсяваме околната среда.

Снимка: bTV

Д-р Джеф Уилсън и синът му Китале се отправят на двугодишна околосветска експедиция, за да изследват ефектите от изменението на климата върху нашия свят.

Част от преживяванията си те разказват пред екипа ни в новата поредица на международия редактор Илияна Димитрова „Зелените пътешественици“ в „Тази събота и неделя“.

В екстремното пътешествие се впускат полярният изследовател и един от най-известните авантюристи в Австралия д-р Джеф Уилсън и синът му 22-годишният Китале, режисьор с приключенски дух в ДНК-то си. Амбициозното пътуване от общо седем експедиции ще продължи две години, отвеждайки ги до някои от най-изолираните и уязвими места в света. Целта е:

Снимка: bTV

Снимка: bTV

„Да направим това пътуване с възможно най-малко въглеродно замърсяваме и да компенсираме всяко замърсяване от всекидневието ни - от шофиране, от събирането на нашия екип до пристигането ни у дома, като засаждаме дървета в застрашени региони по света.
Обиколихме осем различни страни. Невероятно приключение. Направихме три експедиции в Южното полукълбо. Сега ни предстоят и три в Северното. Плавахме от Австралия до Южна Америка за 52 дни в първата ни експедиция. Стигнахме до ледената шапка на Патагония. След това отплавахме за Антарктида и минахме през Антарктическия полуостров. Сега се готвим за следващите плавания. През октомври ще тръгнем с лодката от Бразилия. Ще стигнем до Ирландия, Шотладния и ще заобиколим Исландия в началото на зимата“, разказа д-р Уилсън.

Снимка: bTV


Подготовката им е сериозна и продължава цял живот. Джеф има шест световни рекорда за мисии в изтощителна среда – от най-дълбоките снегове до най-изпепеляващите пясъци. Единствен в света е пресякъл Сахара само с помощта на вятъра, преминал е рекордно бързо през Гренландия. Държи и рекорда за най-дългото самостоятелно полярно пътуване без поддръжка в човешката история.

Снимка: bTV

Снимка: bTV


До момента баща и син да преминали през седем много опасни бури с 15-метрови вълни и ураганни ветрове, от които лодката им почти се преобръща. 

„Да оцелееш в буря в океана е като да оцелееш в която и да е буря в живота. Независимо дали е причинена от здравето, работата, бизнеса. Ключът към оцеляването е да осъзнаеш, че колкото и ужасна да е, всяка буря има своя край“, казва Джеф Уилсън.

Снимка: bTV


Пътешествието ги отвежда и до едно от най-изолираните места на земята, достъпно само по море - Пуерто Едéн.

„Най-влажното село на земята и едно от най-отдалечените. Капитан на лодка ни продаде малко гориво, местният магазин отвори за нас и ние се върнахме назад във времето – 176 жители без пътища, без летища, нищо друго освен чиста, величествена пустош“, споделя Джеф в социалните мрежи.

Снимка: bTV


Пътуването им през Антарктида също е осеяно с предизвикателства.

„Скоростта, с която ледниците се движат е много, много бърза. Беше много опасно да ги пресичаме заради ефекта от глобалното затопляне. В Антарктика имаше повече лед в океана, отколкото очаквахме и лодката беше подложена на изпитание. Предизвикателствата по пътя ни накараха да осъзнаем колко нестабилен става светът, ако не спрем да правим нещата по начина, по който ги правим“, споделя д-р Уилсън.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

„Когато синът ми беше на 17 години, бяхме на експедиция в Аляска и една мечка гризли се опита да ни убие и двамата. Тогава показахме най-лошата си страна. Не работихме като екип. След това пет години не ходихме никъде двамата. За това време мисля, че помъдрях, а Китале порасна и сега сме много добър отбор. Баща и син – като екип, да стигнем до тук е важно, но начинът, по който го направихме е просто прекрасен“, разказва още д-р Уилсън.

Снимка: bTV

До момента Джеф, Китале и екипът им от още двама души са преплавали общо 20 891 километра.

 

Д-р Уилсън съветва зрителите в България да заведат децата си на къмпинг, да влязат в дивото и да излязат от градовете.

Всеки месец международният редактор на bTV Новините Илияна Димитрова ще представя истории за зелени пътешественици, като ни показва експерти в областта на климата, фотографи на дивата природа, които се сблъскат очи в очи с последствията от глобалното затопляне, учени и авантюристи.

„Най-голямото предизвикателство е да отривам тези хора, защото те постоянно пътуват. В много случаи те предават пътешествията си на живо и ако искаш да намериш някого ,рано или късно ще стигнеш до него“, сподели авторът на поредицата.