Службата на Европейския съюз за климатичните промени "Коперник" повърди, че 2023 г. е била най-горещата – според историческите данни, при това със значителна разлика, и вероятно най-топлата в света за последните 100 000 години, предаде Ройтерс.
От юни насам всеки месец е най-горещият в света в сравнение със съответния месец през предходните години.
"Това беше изключителна година, що се отнася до климата, дори в сравнение с други много топли години", коментира директорът на службата Карло Буонтемпо.
Той потвърди, че 2023 г. е като най-горещата според статистиката, която се води от 1850 г.
Средната температура на Земята тази година е била средно с 1,48 градуса по Целзий по-висока в сравнение с прединдустриалния период 1850-1900 г., когато хората са започнали да изгарят изкопаеми горива в индустриален мащаб, изпомпвайки въглероден диоксид в атмосферата.
През 2015 г. държавите по света се договориха в Парижкото споразумение да се опитат да предотвратят глобалното затопляне с над 1,5 градуса по Целзий, за да се избегнат най-тежките последици.
Температурите обаче са надхвърлили това ниво през почти половината от дните на 2023 г.
Миналата година е с 0,17°C по-топла от 2016 г. - предишната най-гореща година.
Наред с климатичните промени, причинени от човека, през 2023 г. температурите бяха повишени от метеорологичния феномен "Ел Ниньо", който затопля повърхностните води в източната част на Тихия океан и допринася за по-високите глобални температури.
Всяко повишаване на температурата изостря екстремните и разрушителни метеорологични бедствия.