Международният ден на хората с увреждания се отбелязва на 3 декември. Инициативата всяка година напомня на институциите, че трябва да се грижат за хората със специални потребности – те да имат достъп до обществени пространства, образование, работа и социални услуги.
Румяна и Иван са студенти в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
„Достъпна е средата. Ако преди години трябваше някой да ни чете всичко на аудио касети да речем, то сега ни помагат новите технологии“, обяснява студентът Иван Янев.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Вече две години и половина неотлъчно до Иван върви и неговото куче-водач.
„Вече сме абсолютно изградена двойка – неговата задача е да ме води безопасно. Не изпитвам сериозни затруднения“, признава Иван.
За разлика от Иван, Румяна е с частична слепота, което и помага да се ориентира по-лесно в пространството. Но въпреки това тя използва тактилните знаци, за да се увери, че е пред точната зала.
„Много, много ни помагат – най-вече преподавателите, те са толерантни към нас, колегите също помагат с презентацията, когато се налага. На мен ми се е налагало колеги да ми пускат презентации, да ми прехвърлят слайдове, помагат ни много“, твърди студентката Румяна Бояджиева.
За много незрящи намирането на работа след университета е истинско предизвикателство.
В България обаче в ефир е единствената медия в Европа, създадена от хора с дефицити, но предназначена за всички. Вече десетилетие „Брайл ФМ“ дава възможност за развитие и поле за изява на хората с увреждания.
„Имаме няколко неща, които на друго място ги няма – цялата операторска дейност в нашето радио се извършва от незрящи хора. Работим без бюджет – за толкова време държавата България не можа да намери начин да ни финансира, даже сме получавали предложение да се регистрираме като асоциация за умствено изостанали“, обяснява Владислав Кацарски, генерален директор на „Брайл ФМ“.
В студиото на радиото откриваме и тонрежисьорът Димитър, чието най-силно оръжие е слухът.
„Радиото за мен е всичко, аз спя докато радиото е включено, когато спре – аз се събуждам“, споделя тонрежисьорът Димитър Захариев.
Само в УНСС студентите със специални образователни потребности надхвърлят 120, а на национално ниво те са повече от 25 000, сочат данните на Националната мрежа за децата.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK