Тема, която засяга една от най-уязвимите групи в обществото - хората с нарушено зрение. Какви са рисковете, които създават за тях непочистените от листа тротоари?
Тонове листа падат всяка есен по улиците. Резултатът – запушени шахти и неприветливи тротоари. За незрящите хора като Петкана обаче съществува и по-сериозна опасност – невъзможност да се ориентират.
„Върхът на бастуна подава информация на незрящия човек за вида на настилката, по която той се движи и когато тя се променя, когато има листа - това нещо е невъзможно. Те започват да пречат, въобще не може да се разбере какво има отдолу и може съответно да има изненада“, разказва Петрана.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Ако е купчина събрана, тя може да бъде заобиколена, но ако са пръснати листа по тротоара и аз минавам от там, просто се създава едно такова усещане. Например - зрящите могат да си представят все едно, че са в мъгла, ама много замъглено и просто не знаеш къде отиваш. Изобщо може да се загубиш на място, което го познаваш много добре“, обяснява още тя
Общините, отговорни за почистването признават, че листопадът е сериозно предизвикателство.
„Важно е тези листа да бъдат събрани по правилния начин и да отидат на правилното място. Тоест да ги съберем от тук, да бъдат третирани като зелен отпадък и да попаднат в инсталацията в Хан Богров, за да бъдат преработени в компост, а не просто да ги събираме под някаква форма. От тази гледна точка искам да посъветвам гражданите да не хвърлят листата в контейнерите за сиви отпадъци, защото не им е там мястото“, заяви зам.-кметът по Екология Надежда Бобчева.
В столицата листата се метат ръчно или се събират с машини. След като бъде събран зеленият отпадък се откарва за преработка.
„В инсталацията за биологично третиране Хан Богров постигаме едно 100% оползотворяване на зелените отпадъци, които се генерират от поддръжката на парковете и градините на територията на Столична община“, заяви технологът Антонио Марков.
А всички събрани листа се превръщат в компост, който се получава тук. Готовият продукт се използва за наторяване на паркове и градини. За да се получи компост са необходими 10 седмици, разказват експертите.
А хората като Петкана призовават за повече внимание и ангажираност от страна на отговорните за почистването:
„Не сме против дърветата. Не сме против това, че в града има паркове и дървета по тротоарите. Напротив - това е много хубаво и както всички зрящи им се радват, така и ние обичаме природата - просто поддръжката е важна.“
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase