Според глобален анализ зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч.

Изследователите твърдят, че заключването заради COVID-19 е имало отрицателно въздействие върху зрението, тъй като децата са прекарвали повече време пред екраните и по-малко време на открито.

Проучването предупреждава, че късогледството, или миопията, е нарастващ проблем за здравето в световен мащаб, който до 2050 г. ще засегне още милиони деца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Най-високи са показателите в Азия - 85% от децата в Япония и 73% в Южна Корея са късогледи, а в Китай и Русия са засегнати повече от 40%.

Парагвай и Уганда имат едни от най-ниските нива на късогледство – около 1%, а Обединеното кралство, Ирландия и САЩ - около 15%.

В проучването, публикувано в British Journal of Ophthalmology, са разгледани изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента.

Анализът на числата показа, че късогледството се е утроило между 1990 и 2023 г. и е достигнало 36 %.

Според изследователите това увеличение е „особено забележимо“ след пандемията от COVID-19.

Късогледството обикновено започва в началното училище и има тенденция да се влошава, докато окото спре да расте на около 20-годишна възраст.

Има фактори, които го правят много по-вероятно - животът в Източна Азия е един от тях.

Снимка: iStock

Това се дължи и на генетиката - чертите, които децата наследяват от родителите си - но има и други фактори, като например особено ранната възраст (две години), на която децата започват образованието си в места като Сингапур и Хонконг.

Това означава, че през ранните си години те прекарват повече време, съсредоточавайки се върху книгите и екраните, което натоварва очните мускули и може да доведе до късогледство, сочат изследванията.

В Африка, където училищното образование започва на шест-осемгодишна възраст, късогледството е седем пъти по-рядко срещано, отколкото в Азия.

„Появяващите се данни предполагат потенциална връзка между пандемията и ускореното влошаване на зрението сред младите хора“, пишат изследователите.

До 2050 г. късогледството може да засегне повече от половината тийнейджъри по света, прогнозират изследователите.

Снимка: iStock

Момичетата и младите жени вероятно ще имат по-високи нива на заболеваемост от момчетата и младите мъже, тъй като те са склонни да прекарват по-малко време в дейности на открито в училище и у дома, когато пораснат, сочи проучването. Растежът и развитието на момичетата, включително пубертетът, започват по-рано, което означава, че при тях късогледството също се проявява по-рано.

Въпреки че до 2050 г. се очаква Азия да бъде с най-високи нива в сравнение с всички останали континенти, с близо 69% късогледство, развиващите се страни също могат да достигнат 40%, казват изследователите.