„Радвам се, че направихме това правителство, защото спряхме едноличното управление на президента Радев“, заяви председателят на СДС Румен Христов в предаването „Тази неделя“.
„Обособихме в една група проруските формации в лицето на „Възраждане“ и БСП. За мен щеше да е много по-трудно, а ако се търсеше коалиция с БСП. Не знам какво щях да обяснявам тогава“, каза той.
Той припомни, че СДС са били в коалиция с по-голяма част от ДБ – „Реформаторски блок“, а той е бил в коалиция с ГЕРБ. „Имаме нов политически субект, това е ПП, с които антагонизма е най-голям. Не само заради ареста на лидера на опозицията, но и заради това, че са ляво-либерали и имаме различия при начина на реализация на програмите си. Надявам се Асен Василев да изпълни обещанията си за 3% бюджетен дефицит без да посяга към сребърния фонд и да тегли нов заем или да свива социалните плащания. Ако той направи това, аз му обещах от трибуната, че ще поздравя от същата тази трибуна“, заяви Христов.
По думите му, след като МФ внесе бюджета между първо и второ чете ГЕРБ-СДС ще направят своите предложения. „Надявам се, че хората с дясно мислене в ДБ и ГЕРБ-СДС ще успеем да узаптим желанието за раздаването на средства, които бяха логично раздаден, като помощи по време на COVDI мерки, но тази криза свърши“, посочи той.
Той подчерта, че техните предложения няма да са напук, защото имат различни виждания.
„Заявеното решение, че докато не приключат конституционните реформи, не бива да бъде гласуван нито едно сваляне на имунитет, без значение от коя формация, защото виждаме опит на прокуратурата да играе бухалка. Би следвало да се направи парламентарна комисия и тя да прецени дали има основания за сваляне на имунитета“, коментира Христов за искания имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от главния прокурор Иван Гешев.
Той попита защо 12 година не е искан имунитета му, а час сега, след като се заговори за реформа в прокуратурата. „Ние от СДС виждаме преекспониране и търсене на някакви дивиденти“, заяви Христов.
По думите му реформата в прокуратурата било едно от основните искания на ПП за съставяне на кабинет.
Христов посочи, че по класическата разделителната линия управляващи и опозиция СДС са подкрепящи. „Създаваме нова категория, може би управляващи опозиционери. Позицията на ГЕБР-СДС бе търсене на споделена отговорност при управлението. Това не беше прието от нашите колеги. Това ни улесни, защото ще отговаряме само са външната политика, предвид това, че Мария Габриел е външен министър“, каза Христов.
По думите му отговорността няма как да бъде споделена, след като в МС имат само един представител.
„Ние сме дали заявка и ще издъним ангажимента за изпълнение на големите задачи, които ни обединяват. Това са влизането ни в Шенген, покриването на критериите за еврозоната, отношението към агресора Русия и нападната Украйна. Също така запазване на доходите и овладяването на инфлацията“, заяви Христо.
Той подчерта, че е добре всяко българско правителство да успява без значение дали те участват в него или не.
Избирателите на СДС са около 10% или 60-70 хиляди от гласувалите за ГЕРБ-СДС на изминалите избори. По думите му кандидатите на СДС получили около 25 хиляди преференции.
„Но те не стигат за самостоятелно явяване. Аз съжалявам, че преди години, когато водихме преговори с ДБ не постигнахме съгласие“, посочи Христов.
Как премина седимцата, в която България вече има редовен кабинет и какво си казаха, и ни казаха депутатите, гледайте във материла на Антоан Златков.