Последни новини

Главният прокурор на МНС призова всички страни да уважат и изпълнят решението на съда по повод заповедите за арест

Главният прокурор на МНС призова всички страни да уважат и изпълнят решението на съда по повод заповедите за арест

Войната на пътя и новите мерки: Какъв ще бъде ефектът от тях и ще постигнат ли целта си?

Войната на пътя и новите мерки: Какъв ще бъде ефектът от тях и ще постигнат ли целта си?

Да чуеш „Обичам те“ над 2 хиляди пъти: Как се стига до златна сватба и има ли ключ за семейното дълголетие?

Боклуци и мухъл върху безценните мозайки от Голямата базилика в Пловдив: Защо културният паметник не се поддържа?

Добра новина: Парите за моторна високопроходима шейна за ПСС в Дупница са събрани

Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение

„Бюджет 2025“: Предвижда ли се увеличение на акциза за бирата?

Промени на пътя: 17-годишните да могат да шофират с придружител

Счупени коли, паднали дървета и разрушена коледна украса: Какви са щетите от ураганния вятър във Враца?

САЩ наложиха санкции върху голяма руска банка

Какви са електоралните нагласи в началото на предизборната кампания?

Вижте коментара на социолога от „Алфа рисърч“ Павел Вълчев

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:19 ч. 27.09.2024 г.
 

Три месеца и половина след вот 2 в 1 през яни тази година и отново сме на прага на нова кампания за предсрочни парламентарни избори.

С какви нагласи приемат българите събитията, довели до поредните извънредни избори – коментар в предаването „Тази сутрин“ на социолога от „Алфа рисърч“ Павел Вълчев.

„Към момента българите са изморени от честите избори, демотивирани и усещаме едно напрежение“, обяви социологът.

Агенцията представи вече първото си проучване за електоралните нагласи преди вота на 27 октомври. То е реализирано със собствени средства между 18 и 24 септември сред 1000 пълнолетни от цялата страна.

Над 60% от анкетираните посочват, че политическата ситуация в България е „изключително тревожна, институциите не действат и има дестабилизация“. Има очакване и надежда у хората за развитие, тъй като това влияе на ежедневието им на базово ниво коментира Вълчев.

Снимка: btvnovinite.bg

40,6% от участниците в допитването са посочили, че очакват да се състави редовно правителство след вота на 27 октомври. 53,8% обаче не са оптимисти това да се случи.

Снимка: btvnovinite.bg

Има обръщане, в предходната предизборна кампания преобладаваше мнението, че ще се състави кабинет, уточни социологът от „Алфа рисърч“. По думите му това ще повлияе на избирателната активност.

Резултатите от изследването на агенцията сочат, че активността ще е доста ниска – 30,3%, или ще гласуват около 2 млн. души от имащите право 6 640 383.

Снимка: btvnovinite.bg

До урните ще отидат твърдите ядра на партиите и хората, които очакват да бъде сформирано правителство, уточни социологът.

 

Над 50% от анкетираните българи са на мнение, че следващото правителство трябва да е от широк кръг от партии в Народното събрание. 43,5% смятат, че е нужно правителство с една водеща политическа сила.

Снимка: btvnovinite.bg

С оглед на съдебните битки около регистрацията на париите в ЦИК, Алфа Рисърч зададе въпроса: „През последните месеци групите около Делян Пеевски и Ахмед Доган спорят кой представлява автентичното ДПС и има право да носи името. Според вас, коя от тях има по-големи основания да запази марката/името?“.

53% смятат, че по-големи основания да запази името ДПС има крилото около Ахмед Доган, а 14.9% - това около Делян Пеевски. Сред българските мюсюлмани това съотношение е 43% към 27% в полза на фракцията на Доган.

Снимка: btvnovinite.bg

Резултатите показват, че в 51-вото Народно събрание ще влязат 7 политически формации. Това са ГЕРБ-СД с подкрепа 23,9%, ПП-ДБ – 14,4%, „Възраждане“ – 14,2%, „Алианс за права и свободи“ – 7,9%, „БСП – Обединена левица“ – 6,3%, „ДПС – ново начало“ – 6,1%, „Има такъв народ“ – 5,4%.

Снимка: btvnovinite.bg

Под 4-процентната бариера остават „Величие – 3,2%, и МЕЧ на Радостин Василев – 2,8%.

Изследването е проведено в периода 18 – 24 септември 2024г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства.

Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Социологическият инструментариум отразява доброволно споделените оценки, нагласи и намерения за участие във вота на 27 октомври, но делът на купен, контролиран или принудителен вот остава извън неговия обхват.

Следете всичко за предстоящия вот в изборната секция на bTV - Парламент 51.

 

Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis
Най-четени
Най-нови