„Няма официална информация коя е фирмата, от която хакери са откраднали 12 млн. лева. Една от най-големите в България е“, обясни в предаването „Тази сутрин“ експертът по киберсигурност Любомир Тулев.

„Начинът, по който се таргетират компаниите, е те да са големи, да правят много транзакции на дневна база, за да може трудно да се засече такава промяна. Често стават жертва и малки компании“, добави той.

Измамата е станала, след като на избраната фирма се изпраща подменен IBAN по електронната поща.

„Когато две компании комуникират помежду си и имат бизнес отношения, хакери се опитват да пробият една от двете пощенски кутии. Следи се комуникацията. Когато едната фирма изпрати фактура, хакерите са по-бързи. Изпращат отново имейл с техен IBAN и фирмата превежда сумата към него. Лесно може да се види, че е подменен този IBAN”, посочи Тулев.

„Началото на фишинг измамите започна от Африка. Нигерия, Мароко и Кот Д'ивоар имат традиции. Важно е да се обърне внимание на всички, които имат бизнес – как могат да се предпазят. На първо място да се направи всичко възможно да защитим нашата кореспонденция. Първата стъпка е да има корпоративна пощенска кутия. Всяка компания трябва да има „бял списък“ с IBAN на всички компании, с които работи, за да може да засече, ако е извършена подмяна. Трябва да има второ ниво на потвърждение – да не е отново по електронна поща, може обаждане и да се потвърди наистина ли е сменен IBAN“, допълни той.

Любомир Тулев обясни, че има застраховки за киберсигурност, които да покриват такъв вид риск.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement