Какво знаем за изтребителя, който падна в Черно море на 9 юни?
МиГ-29 е многоцелеви съветски изтребител от четвърто поколение. С едно зареждане на гориво той може да измине между 1500 и 2100 км.
Разработен е през 70-те години на миналия век, а е произведен през 1982 г.
Българските МиГ-ове са доставени през 1989 г.
Какви са трудностите, с които се срещат пилотите на изтребители при нощни полети и то над море? Стоян Георгиев влезе в симулатор на машината, който показва това нагледно.
От данните, които са известни, изтребителят е излетял след 12 ч. през нощта, полетът е проведен в ранните часове на деня. Утежняващо обстоятелство е фактът, че е било новолуние, т.е. – липсвала е достатъчно лунна светлина.
„Пилотът, наел се да изпълни такава мисия, е бил герой. Той е имал малко над 700 часа нальот – разделено над 20 години, това са 30 и няколко часа на година, което е крайно малко за съжаление“, обясни в „Тази сутрин“ авиационният инженер Недислав Веселинов.
В обстоятелствата, в които е извършен полетът, е много лесно пилотът да изгуби контрол. Затова симулаторът дава добра възможност за превенция на такива случаи, обясни още той.
„До 40 часа на година да се използва авиосимулатор – ако беше използван от нашите пилоти преди изпълнението на толкова сложна задача, това можеше да улесни работата им“, коментира авиационният инженер.
Вижте във видеото какво показа експериментът.