Ако изборите бяха днес: ИТН и „Величие“ не прескачат бариерата от 4%

„Алианс за права и свободи“ води пред „ДПС-Ново начало“, показва националното проучване на „Маркет ЛИНКС“

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  08:42 ч. 04.10.2024 г.
 

Ако изборите бяха днес шест партии влизат в 51-вия парламент. „Има такъв народ“ и „Величие“ остават под чертата и не прескачат бариерата от 4 процента. Това показва изследване на социалогическата агенция  „Маркет ЛИНКС“.

Националното проучване е финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1011 лица над 18 г. в страната в периода 25 септември - 1 октомври 2024 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Ето кои партии биха влезли в новия парламент и каква е подкрепата за тях:

Според проучването „Има такъв народ“ и „Величие“ не прескачат 4-процентовата бариера, но това може да се промени.

По думите на социолога Добромир Живков около 20-25% от българите взимат решение за кого да гласуват в последната седмица преди избори, а около 18-20% устойчиво решават в последните два дни.

Снимка: bTV

„Такъв тип политически формации с по-националистически характер, каквато е и „Възраждане“ успяват да мобилизират в последните дни преди вота част от тези колебаещи се български граждани, които отиват и решават в последния момент. Всички партии, които са около границата от 4% имат реален шанс да влязат, но и да останат под чертата“, каза Живков.

Електорална мобилизация

37% от анкетираните казват, че ще гласуват на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври, докато 23% са по-скоро склонни да го направят. 17% не знаят, а 7% отговарят - „по-скоро не“. 16% категорично казват, че няма да гласуват.

Снимка: bTV

По думите на социолога ГЕРБ-СДС трудно ще постигнат по-висока подкрепа от тази на изборите на 9 юни. Очаква се резултатът им да бъде сходен или дори малко по-нисък.

 

Проучването показва, че „Алианс за права и свободи“ води пред „ДПС-Ново начало“. Според Добромир Живков при тях се очаква сериозна динамика, като и двете коалиции се движат около резултата на ДПС на последния вот.

„Няма демобилизация, дори може би ще свръхмобилизация в предишния електорат, но разделен сега между тези две формации. При „ДПС-Ново начало“ все още няма сигнал за сериозна мобилизация. Това разделение разколебава част от тях, но виждаме, че етническият елемент служи като лепило много повече за симпатизантите на „Алианс за права и свободи“, каза Добромир Живков.

По думите му арестът на Джейхан Ибрямов ще има мобилизационен ефект за симпатизантите на „Алианс за права и свободи“.

„Те залагат на ролята на жертвата и сблъсъците, които се разгръщаха пред Боянските сараи и т.н. Всъщност това е ролята, която Алиансът ще играе. Страх може да има по места, защото това показва, че държавата и институциите реагират в една посока. Обратният ефект обаче е по-вероятен и повече гласоподаватели да подкрепят фракцията на Ахмед Доган“, допълни социологът.

Какви са очакванията за контролиран вот?

Очаква се натиск по места сред избирателите на „Алианс за права и свободи“ и „Възраждане“, показва проучването на Маркет ЛИНКС

Снимка: bTV

Отражение на купения и контролирания вот към нагласите за гласуване

Според нагласите на българските граждани на тези избори отново се очаква сериозен дял купен вот и този феномен води до демобилизация на тяхното желание да гласуват.

Снимка: bTV

По думите на Добромир Живков има отделни сигнали за повишаване на избирателната активност, но ако предизборната кампания продължава да бъде напрегната и негативна, това би направило активността още по-ниска.

Националното проучване е финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1011 лица над 18 г. в страната в периода 25 септември - 1 октомври 2024 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis