Биосензор в предпазните колани може да помогне за безопастността на пътя

Този сензор, може да се използва за улавяне на сърдечно-белодробни сигнали

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  12:35 ч. 20.11.2024 г.

През последните десетилетия инженерите по електроника и биомедицина са разработили все по-сложни биосензори. Това са устройства, които могат да улавят биологични сигнали от хората. Тези сензори, които обикновено са вградени в дрехи, често не работят толкова добре в превозни средства поради външните смущения, като вибрациите от автомобила.

Изследователи от Националния университет в Сингапур и университета Цинхуа наскоро разработиха нов сензор, който може да улавя и проследява биологични сигнали, като сърдечен ритъм и дишане, без да е в контакт с тялото. Този сензор, може да се използва за улавяне на сърдечно-белодробни сигнали на хора, докато са в динамична и затворена среда, като кабина на самолет, движеща се кола или автобус.

Изследването е публикувано в списанието Nature Electronics

„Мониторингът на бдителността или стреса на водачите е от съществено значение за пътната безопасност. Съществуващите сензори, предназначени за измерване на умора са изправени пред предизвикателства при движещи се превозни средства поради непредсказуемия вибрационен шум. За да преодолеем тези предизвикателства, нашето изследване се фокусира върху разработването на автомобилен биосензор, способен безконтактно и надеждно да следи здравето в динамична среда.", каза Си Тиен, съавтор на статията, пред TechXplore.

Биосензорът, разработен от Тиан и колегите му, се основава на метаматериали, материали, които са внимателно проектирани, за да могат да подобрят или променят свойствата си. За производството на сензора, изследователите са поставили проводими нишки, върху предпазен колан, постигайки повърхност, която усилва взаимодействията с човешкото тяло.

Изследователите са тествали ефективността на своя сензор в симулатор на кабина на авиокомпания и в движещ се автомобил. Те са открили, че сензорът интегриран в предпазния колан надеждно открива фините сигнали дори в тези динамични условия.

Снимка: iStock

„Ние показахме, че работата на биосензора не е засегната в движещо се превозно средство по време на 1,5-часов маршрут в Сингапур при различни условия на движение. Това подчертава потенциала на биосензора за непрекъснато и надеждно физиологично наблюдение в различни предизвикателни среди.“, каза Тиан.

Новият биосензор може скоро да бъде допълнително подобрен и тестван в ситуации от реалния свят. В бъдеще той може да бъде интегриран в предпазните колани на автомобили, самолети и други транспортни средства, като начин за наблюдение на физиологичните сигнали на водачите и предотвратяване на фатални инциденти.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis