Точка Илиева рисува от малка. Рисува по стени, стълби, столове, дрехи и бижута. Рисувала е в бежански лагер, в болница, в циганска махала, в центъра и в кварталите на столицата.
„Занимавам се със стенопис и намеса в градска среда под различни форми. В случая сме пред една стена, която е правена през 2020 година заедно с група от 30-40 младежи от смесен произход – бежанци от Сирия и Ирак, българи от ромски произход. А на място деца от 22-ро училище, където се намира стената, се включиха в изрисуването на стенописа“, каза Илиева.
Отнема й дълго време, за да наложи начина си на рисуване. Но творбите й вече могат да бъда видени на централни места в София. Вярва, че има уникални сгради и от нас зависи да ги опазим.
За щастие и в България все повече сгради се преобразяват от артисти като Точка.
„Може да погледнете тази стена, която е рисувана 2020 година, а отзад има една стена, която е неизрисувана, свободна фасада на доста красива къща. Тя е надраскана, а тази стена е запазена. Не винаги се случва, но в 90% от случаите изрисуваните стени се пазят повече отколкото неизрисуваните такива“, посочи Точка.
Вдъхновява се от историите на хората и обича да ги преразказва чрез рисунките си.
„В този случай това, което ме е вдъхновило са мечтите на децата, защото самият проект се казва Мечтателница. Това е една от картинките, която е нарисувана по мечта на дете. Оказа се, че тези деца, които са от всякъде, от цял свят има една много универсална мечта – това е всеки да си има дом. Тъй като това са деца, които бягат от война и това изобразява тяхната мечта, те да имат свой дом“, разказа Илиева.
Изкуството, което създава облагородява средата с неподражаемия й стил. Освен, че рисува живо и цветно, тя успява да улови актуалните за обществото теми.
„Темата тогава беше екологична за намесата на човека в естествения хабитат на животните и как ние му вредим и го променяме и израждаме природата, в която животните живеят“, подчерта тя.
Изкуството може да има послание, а може и да е социално ангажирано. Такива са и част проектите на Точка. Бежанци, които търсят нов дом в България се включват изрисуването на трафопост до Женския пазар в София.
„Имахме 4 срещи с жени бежанки от различни държави – Афганистан, Ирак, Сирия. Като моята цел беше той да изобразява дома им в България – техния нов дом и убежището, което са намерили“, сподели Илиева.
Този трафопост е единственият, върху който има хулиганска намеса и са били изписани нацистки знаци. След като рисунките са възстановени в първоначалния им вид, няма повече вмешателства.
„Със сигурност сме по-толерантни от преди. Вярвам, че българинът е добър и би приел с по-широко сърце различните хора, които бягат от проблеми“, каза Точка.
Рецептата на Точка за успех е съвсем проста – трябва да не спираш да се развиваш и да правиш това, което най-много обичаш.
„Aко правиш добри проекти, ако правиш интересни неща, няма как да не успееш. Просто човек трябва да рисува“, категорична бе тя.