Точка Илиева рисува от малка. Рисува по стени, стълби, столове, дрехи и бижута. Рисувала е в бежански лагер, в болница, в циганска махала, в центъра и в кварталите на столицата.

„Занимавам се със стенопис и намеса в градска среда под различни форми. В случая сме пред една стена, която е правена през 2020 година заедно с група от 30-40 младежи от смесен произход – бежанци от Сирия и Ирак, българи от ромски произход. А на място деца от 22-ро училище, където се намира стената, се включиха в изрисуването на стенописа“, каза Илиева.

Отнема й дълго време, за да наложи начина си на рисуване. Но творбите й вече могат да бъда видени на централни места в София. Вярва, че има уникални сгради и от нас зависи да ги опазим.

За щастие и в България все повече сгради се преобразяват от артисти като Точка. 

„Може да погледнете тази стена, която е рисувана 2020 година, а отзад има една стена, която е неизрисувана, свободна фасада на доста красива къща. Тя е надраскана, а тази стена е запазена. Не винаги се случва, но в 90% от случаите изрисуваните стени се пазят повече отколкото неизрисуваните такива“, посочи Точка.

Вдъхновява се от историите на хората и обича да ги преразказва чрез рисунките си.

„В този случай това, което ме е вдъхновило са мечтите на децата, защото самият проект се казва Мечтателница. Това е една от картинките, която е нарисувана по мечта на дете. Оказа се, че тези деца, които са от всякъде, от цял свят има една много универсална мечта – това е всеки да си има дом. Тъй като това са деца, които бягат от война и това изобразява тяхната мечта, те да имат свой дом“, разказа Илиева.

Изкуството, което създава облагородява средата с неподражаемия й стил. Освен, че рисува живо и цветно, тя успява да улови актуалните за обществото теми.

„Темата тогава беше екологична за намесата на човека в естествения хабитат на животните и как ние му вредим и го променяме и израждаме природата, в която животните живеят“, подчерта тя.

Изкуството може да има послание, а може и да е социално ангажирано. Такива са и част проектите на Точка. Бежанци, които търсят нов дом в България се включват изрисуването на трафопост до Женския пазар в София.

„Имахме 4 срещи с жени бежанки от различни държави – Афганистан, Ирак, Сирия. Като моята цел беше той да изобразява дома им в България – техния нов дом и убежището, което са намерили“, сподели Илиева.

Този трафопост е единственият, върху който има хулиганска намеса и са били изписани нацистки знаци. След като рисунките са възстановени в първоначалния им вид, няма повече вмешателства.

„Със сигурност сме по-толерантни от преди. Вярвам, че българинът е добър и би приел с по-широко сърце различните хора, които бягат от проблеми“, каза Точка.

Рецептата на Точка за успех е съвсем проста – трябва да не спираш да се развиваш и да правиш това, което най-много обичаш.

„Aко правиш добри проекти, ако правиш интересни неща, няма как да не успееш. Просто човек трябва да рисува“, категорична бе тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement