Родители на деца със спинална мускулна атрофия алармират, че заболяването може да не бъде включено в списъка с редките болести на НЗОК, както обеща здравният министър Ананиев.

Предложенията за промени в нормативни актове могат да доведат до невъзможността да се ползва първото засега лечение, одобрено от САЩ, което дава изключително добри резултати при две наши деца – Стефчо и Радо. Това коментираха в студиото на „Лице в лице” родителите им.

„Проблемът е, че за всяко едно ново решение, според новите правила, ще се изисква положителна оценка от трите държави – Германия, Франция и Великобритания. Това е проблем, понеже Великобритания е една от малкото държави, които не са одобрили това лечение. И то не по отношение на това дали е ефикасно, или не, а по какъв начин се прави ценообразуването, което може да спре лечението”, каза бащата на Стефан.

Според него ако се одобри второ подобно, но генно и по-скъпо лечение, от Великобритания, трите страни няма да са единодушни и това ще спъва нашите деца да се лекуват.

Новото решение ще важи за всички редки болести, добави Владимир Томов, председател на Националния алианс на хората с редки болести.

От министерството на здравеопазването увериха родителите, че това не е акция против тях.

Съединените щатите одобряват първото и засега единствено лекарство за лечение на болестта СМА. По-късно то навлиза и в Европа. Но остава недостъпно в България.

Една от причините е високата му цена. Само първите 4 дози лекарство струват над половин милион лева.

Вижте още за казуса във видеото. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement