Над 130 души с COVID-19 са лекувани в столичната Инфекциозна болница. Това каза в „Лице в лице“ директорът на лечебното заведение проф. Татяна Червенякова и допълни, че от тях 40 са били с положителна PCR реакция. 

„Това не означава, че те не са с COVID-19. В Инфекциозна болница постъпват средно тежки и тежки форми и такива, които се нуждаят от интензивно наблюдение. Що се касае, че не всички са били положителни на PCR, тази диагноза се поставя и на базата на епидемиогични  данни, клинични симптоми и рентгенов образ“, уточни проф. Червенякова. 

По думите ѝ клиничните симптоми на заразените с коронавирус си приличат, но задухът отличава COVID инфекцията от другите респираторни заболявания. „В момента навлизат летните вируси, които също засягат дихателната система. Голяма част от тях са негативни за коронавирус“, добави директорът на столичната Инфекциозна болница. 

Медикът посочи, че няма място за паника при втора вълна от COVID-19 – лечебните заведения са подготвени, а лекарите вече бързо се ориентират като срещнат коронавирусна инфекция. Тя препоръча на пациентите да се доверят на здравната система. 

„Едва 15% са тежките случаи, при едва 5% се стига до интензивно лечение. При тежките форми се направиха много програми, които определят терапевтичните режими“, каза проф. Червенякова и допълни, че различните насоки за предпазване от инфекцията са, защото вирусът е нов и медиците се учат в движение. 

Тя посочи, че е твърде рано да се коментира дали се изгражда имунитет към коронавируса, както и да се отхвърля напълно лечението с хидроксихлорохин заради страничните ефекти при сърдечноболните пациенти. 

„В България има опит при лечението с този медикамент и има положителен ефект от този препарат. Тук въпросът е, че трябва да се следи плазмената концентрация на препарата и да се дозира индивидуално“, каза проф. Червенякова. 

Директорът на столичната Инфекциозна болница заяви, че не е един факторът за по-ниската заболеваемост в България. „Има и климатични особености – влажност, слънце, има и БЦЖ ваксина, има и генетична предразположеност на имунната система“, добави тя.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19