„Болните, прекарали среднотежко и тежко коронавируса, имат някои проблеми след това, особено с белите дробове, където се наблюдава тенденция към фиброза, но още е много рано да се дават окончателни заключения за трайните последици от вируса“, заяви председателят на Националния оперативен щаб ген.- майор Венцислав Мутафчийски по време на брифинга на Националния оперативен щаб с последни данни за коронавируса.

Екип на ВМА е бил на посещение за обмяна на опит в една от най-старите и авторитетни болници в Италия – „Сан Матео“, която се намира в Павия на 27 километра от Милано, където бе епицентъра на епидемията в Италия.

„По отношение на лечението, те използват антибиотици в същите комбинации като нас и не използват нестероидни противовъзпалителни средства. Те не споделят огромен ефект, но продължават в тази посока. Департаментът по анестезиология и реанимация, ръководен от Джорджио Йоти, е отчел, че има над 42% смъртност при интензивните случаи на коронавирус. Отчитат честото усложнение от пневмоторакси при интубирани пациенти, какъвто случай имахме във ВМА“, съобщи Мутафчийски.

Активно в Италия се използва и плазма за лечение на болните от коронавирус. „Те използват замразена плазма и правят количествен анализ на нивото на антителата. Ние сега разработваме тази методика. Те отчитат, че най-добра наситеност от антитела има около 1 месец след преболедуването. До третия месец има рязък спад на антителата и тази плазма не е хиперимунна. Това значи, че имунитетът е много краткотраен след преболедуване на COVID-19.“, каза председателят на Националния оперативен щаб, който разкри, че започват да следват протоколите на италианските си колеги и да прилагат опита им тук.

„В клиниката залагат на хиперимунната плазма. Те трупат запаси и имат над 5000 дози за посрещане на евентуална втора вълна. Те не се занимават с производство на лекарство и ваксини“, обясни Мутафчийски.

 „Лекуваните с кръвна плазма са 7 във ВМА. Това е малък брой, от който не можем да направим значителни изводи. Те се повлияват добре от плазмата. Неслучайно именити университети в света правят подготовката си за евентуална втора вълна с плазмата. Няма лекуващи медикаменти и затова се залага на това, което е доказало резултат“, добави Мутафчийски.

Информационната система за коронавируса може да заработи от понеделник, посочи още той на брифинг в Министерски съвет.

„Информационната система за коронавируса вече дава признаци, че може да се разчита на тази информация. Събота и неделя ще я тестваме дали информацията напълно съвпада и вероятно от понеделник ще може всеки да сваля информацията за ситуацията с коронавируса сам от нея“, съобщи Мутафчийски.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19