„Радвам се, че тленните останки на цар Фердинанд бяха пренесени в България - 106 години след напускането му на България, абдикирайки, и 76 години след кончината му в Кобург“, каза журналистът Георги Милков в предаването „Лице в лице“.

„Това трябваше да се случи не заради цар Фердинанд, а заради нас българите. Цар Фердинанд е най-дълго управлявалият владетел на Третото българско царство. Той е човекът, който е построил съвременна България и на когото дължим независимостта на България от 1908 година“, допълни той.

„Това е нашата история. Това, което предстои още да се направи, освен че една историческа справедливост беше възстановена, е ние самите да се поучим от собствената си история. Повтарят се едни клишета. Отговорни сме да научим младите и тези, които имат желание да прочетат обективно историческите извори. Проф. Петър Стоянович издаде не просто книга, но и най-голямото фундаментално изследване на Фердинанд. Не са спестени нито лошите, нито добрите. Направен е точен преглед какво дължим на Фердинанд“, обясни журналистът.

Тленните останки на цар Фердинанд I бяха транспортирани от Германия до България с военен самолет. Траурната процесия в двореца бе посрещната от Симеон Сакскобургготски и неговото семейство, заедно със Западно и Средноевропейски митрополит Антоний.

Ковчегът бе внесен в двореца от гвардейци под звуците на бившия химн "Шуми Марица" и траурни маршове.

„В двореца „Врана“ имаше много хора. Направи ми впечатление, че имаше страшно много млади хора, което е окуражаващата новина. Нашето поколение и това преди нас ще си отидат, но бъдещето е на тези млади хора. Важно е каква история ще им бъде преподадена и те да имат гордост и достойнство като българи, а не да бъдат смачкани нихилистични и пропагандни клишета, с които нашето поколение и това на нашите бащи и дядовци израстват“, подчерта Георги Милков.

Либия

„Изкарахме доста време в Либия покрай процеса срещу медицинските сестри – 7-8 годни. Част от тях в Бенгази. Бях любопитен какво ще намеря в този град, с който не свързвам много хубави спомени, макари и там да са работили много българи десетилетия наред. Минаха 20 години, откакто медицинските сестри бяха осъдени. Последно бях там малко след падането на режима на Кадафи“, обясни той.

„От едната страна има ужасяваща гледка. От друга – окуражаваща. Ужасяващата е, че тази част на града, в която ние живеехме, докато отразявахме делото, е разрушена. Няма я. Останали са само руини. В тази част те са постигнали една релативна сигурност. Разрушената част в един квартал край морето ще бъде сравнена със земята и построена наново. Заради относителната сигурност те са построили доста неща. Живият център на Бенгази е преместен в друга част на града. Има доста неща за правене, но има университети, мостове, инфраструктура“, посочи Георги Милков.

„Гражданската война в Судан е довела до огромна бежанска вълна. Не са само суданци. Има чужденци отвсякъде. Има от Бангладеш, като търсят по-добро бъдеще. Има много хора, за които Либия е само спирка. Те искат да продължат към Европа“, каза още журналистът.

Милков коментира и конфликта в Близкия изток:

Няма как да има две държави. Това е невъзможно. Не може да има, защото няма къде да има две държави. Това е идеята за държавата Палестина. Ние сме я признали през 80-те още. Тази част, където е Палестинската автономна власт, това е територия, която става все по-малка за палестинците заради увеличаващите се заселнички селища. Това става въпреки всички международни споразумение, въпреки поети ангажименти“.

Според него този процес не е спирал по време на управлението на Бенямин Нетаняху.

„Той го каза още по времето на Обама. При Доналд Тръмп беше институционализирано – няма да има две държави. Ние продължаваме да говорим за това. Единствено можем да се надяваме да бъде наложен натиск, за да спре убийството на цивилните. Пътят за помирение ще е дълъг“, допълни той.