„Засега е управляема епидемията“ у нас, особено на фона на другите страни, заяви главният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в „Лице в лице“.

„Много по-готови сме, отколкото бяхме преди месец“, каза доц. Кунчев, визирайки здравната ни система, но отбеляза, че „няма страна, която да каже, че е напълно готова за посрещане на пандемия“.

„Персоналът е най-големият проблем – машини се купуват, а лекари не могат да се създадат“, каза главният здравен инспектор, който сподели, че много болници, особено в ключовите в София, вече разполагат с респиратори, които са закупили или получили като дарения.

Снимка: btvnovinite.bg

„Вървим към леко отпускане на мерките“, разкри доц. Кунчев и сподели, че може скоро да бъде вдигната забраната за посещение на градинки и паркове, но за да стане това налице трябва да са „две неща – тенденция към задържане и намаляване на болестта  и да има възможност за контрол“.

„Ако видим, че младежи се събират по 15-16 да пият бира в градинките, ще дадем назад веднага“, заяви Кунчев.

Главният здравен инспектор отбеляза, че мерките у нас са много по-леки в сравнение с други държави, където например има вечерен час, но предизвикват голямо обществено недоволство и натиск върху щаба.

Снимка: btvnovinite.bg

„Аз не мисля, че ще се въведе карантина в Буковлък. Това е решение, което трябва да бъде обсъдено от щаба, той да препоръча на министъра на здравеопазването да издаде заповед. До момента не е факт това нещо и имам известни съмнения, че при едно 4-хилядно село, на база само на 4 положителни резултати трябва да вземем такава мярка“, разкри Кунчев, който смята, че при налагането на ограничителни мерки „трябва да сме много по-внимателни“ и „в по-малки населени места като старозагорското село това доведе до сериозен стрес и усложнения за населението и винаги трябва да отчитаме подобни факти“.

Що се отнася до настъпването на пика на пандемията у нас, главният здравен инспектор сподели, че е „скептичен към математически прогнози, защото епидемията се влияе от толкова много фактори, които не могат да бъдат обхванати от математически модел“

„В София достигаме до едно плато, след което можем да очакваме някакъв спад“, отбеляза все пак доц. Кунчев.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ако антителата не пазят, тогава и ваксината не може да помогне“, коментира главният здравен инспектор по повод сведенията за повторно заразени пациенти, които са преболедували коронавирус, но отбелязва, че „по-логичното е имунитетът да работи“.

Детските имунизации трябва да се осъществяват при гаранции, че няма да има смесване на потока на пациентите, затова е препоръчано да се извършват в лекарските кабинети, а не в общи манипулационни, каза главният здравен инспектор.

Не е имало ограничаване на дейността на онкологичните болници, отлагани са само планови процедури в лечебните заведения, категоричен е Кунчев.

Много малко е вероятно да се зарази човек с коронавирус чрез храна, заяви Кунчев. За да стане това, храната трябва да е замърсена и да се държи дълго в устата. COVID-19 намира много по-добра среда за виреене в дихателните пътища на хората.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация