След като репортерът на bTV Новините беше част от екипажа на фрегатата "Дръзки", където стана моряк, беше на бойна мисия в морето и премина обучение от рязане на лук до зареждане на оръдието със снаряди.

Следващата спирка за него е Хасково, където влиза в редиците на 31-ви механизиран батальон, за да се превърна в истински пехотинец. Батальонът води подготовка по изпълнение на трите мисии на въоръжените сили с акцент върху отбраната.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Голяма част от войниците в него са участвали в мисии в Афганистан и Босна и Херцеговина. Митьо Маринов получава пълно бойно снаряжение до най-малкия детайл.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Негов инструктор е сержант Станимир Трендафилов, от когото получава своето оръжие - Калашников.

Всеки е чувал за това оръжие, но малцина знаят, че ефективният му огън е 350 метра, тоест на това разстояние е неговия прав изстрел, а може да води огън на 800 метра и да направи 600 изстрела за минута.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

„Това е оръжието, с което днес ще оперираш. Модификация АК-SM1 с подцевен гранатомет. Винаги на оръжието се гледа като на заредено и задължително имаме мерки за безопасност, които трябва да спазваме на всяка цена“, обяснява сержант Трендафилов.

В първите му минути като пехотинец, Митьо Маринов се запознава с автомата си. Учи се да го разглобява. Научава как се слага капака, какво е възвратен механизъм, затворна рама, газово бутало. Научва и че автоматът се разглобява дотук, само когато ще се почиства.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

За всичко това има норматив. За отличен трябва да се разглоби за 12 секунди. Норматив има и за сглобяване. За отличен е 22 секунди. На Митьо Маринов му отнема поне пет минути за целта.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Следва той да научи положенията за стрелба, те са три вида - стоешком, от коляно и лежешком. След много показно и няколко репетиции, е време да действа сам по команда.

„На това учебно място ще преведем автомата ви към нормален бой. След като то е приведено към нормален бой да се извлече максимума от тактико-техническите данни на оръжието и да се намали разхода на боеприпаси при изпълнението на конкретна задача“, обяснява старши лейтенант Стоян Спасов - командир на I механизирана рота.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Освен автомата, нещо, което винаги е заедно с пехотинеца, е противогазът. Тъй като никой не воюва от място, Митьо Маринов трябва да се науча да се придвижва по бойното поле. По възможност без да го улучат.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Следва и равносметката с майора, под чийто поглед мина обучението на репортера ни.

Как се справих?

Майор Иван Бонев - началник щаб на 31-ви Механизиран батальон: Без да ви лаская бяхте отличен обучаем.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Кои са най-големите трудности, с които се сблъсква един новопостъпил?

На първо място това са военните порядки. Вие се сблъскахте и ги видяхте днес. При нас всичко се изпълнява под време, по команда, за да не настъпи хаос.

bTV Репортерите
Снимка: bTV

Какво е най-важното нещо, което трябва да стои в ума на пехотинеца?

Пехотинецът винаги трябва да помни най-важното, че от него зависят човешки животи - хората, които са до него, зад него, пред него. Че той работи в колектив. Той никога не е сам. Че трябва да поддържа оръжието си в изправност, защото това е най-добрият му другар.