Американската администрация на храните и лекарствата одобри и пусна в употреба първия тест за имунитет към COVID-19, който проверява специфичните Т клетки, които се образуват в организма след преболедуване.
Т клетките са част от дългосрочния имунитет на човека. За разлика от антителата, които с времето намаляват, Т клетките дават много по-добър ориентир дали даден пациент има имунитет към COVID-19, или не. Работата на тези специфични клетки е при откриване на вируса в организма ни да започнат да бълват нови антитела.
Тестовете за Т клетки са значително по-надеждни от тези за антитела, посочват учени в нов материал в списание „Нейчър“. Процедурата по тестване отнема между седем и 10 дни до получаване на резултат, като проба трябва да се вземе поне 15 дни след появата на първите симптоми на COVID-19.
Научната общност отдавна коментира, че не наличието на антитела е ключово за имунитет срещу коронавируса, а именно специфичните Т клетки, които са част от дългосрочния имунитет.
Нов анализ на Т клетките при хора, които са преболедували COVID-19 сочи, че те остават активни и срещу три от новите вирусни варианта, посочени от СЗО за притеснителни: В.1.1.7 (британски вариант), В.351 (южноафрикански вариант) и В.1.1.248 (бразилски вариант). Това показва, че хора, които имат имунитет към първоначалния вариант на коронавируса, имат защита и срещу новите, което дава надежда, че всички налични ваксини ще действат за тях.
До момента лабораторните тестове проверяваха наличието на антитела срещу COVID-19. Ако тестването на Т клетки стане масово, това би дало много по-комплексна и пълна картина на заболеваемостта и имунитета към коронавируса.
Тестът за Т клетки е разработен от компанията „Адаптив Байотехнолоджис“, която е колаборация между „Адаптив“ и „Майкрософт“. От компанията посочват, че едно от първите и най-лесни приложение е с тези тестове да се следи продължителността на имунитета след ваксинация срещу COVID-19.