Трети ден бунт на органите на реда - и тази вечер центърът на столицата беше под обсада въпреки заплахите от наказания.

Служители на МВР излязоха и тази вечер, протестирайки срещу намеренията на кабинета за орязване на обезщетенията при пенсиониране.

Около 500 протестиращи блокираха движението през кръстовището на булевардите „Цариградско шосе” и „Евлоги и Христо Георгиеви”, което предизвика колони от чакащи автомобили.

Снимка: Ладислав Цветков

За разлика от вчера, когато автомобилите успяваха да стигнат до кръстовището и частично да преминават, тази вечер в района има разположени сили на жандармерията, а движението се отбива.

Снимка: Ладислав Цветков

Периодично протестиращите пропускат колите на градския транспорт и линейките. Протестът е разрешен от общината до 20 часа. 

В МВР работят над 47 000 души. Последните данни са от края на миналата година. Администрацията е около 6700 души. А реално заетите полицаи и пожарникари са 35 000. 

Кадърните рамо до рамо с некадърните 

Критерии за оценка на работата и подборът на кадри. Оттам трябва да започне реформата в системата на МВР, смята анализаторът Тихомир Безлов. „В момента знаете как се избира - връзките, роднините, политическата свързаност. И това е причината да нямате обективни критерии и тези хора да нямат мотивация да стават по-добри”, посочи той.

Работата им не се оценява. Кадърните са рамо до рамо с некадърните. Освен това ресурсът не се ползва пълноценно.

„Аз съм си правил експеримент в Софийско колко работи един служител - 2 часа. В останалото време – висене. Едни документи като занесете до прокурор и денят ви свършва”, разясни Безлов.

Анализаторът определя като противоречива ситуацията с протестите. „Единият от проблемите е начинът - като конспирация, тяхната реакция е като на метеж, това е практически преврат, само дето с властта няма да какво да направят”, каза Безлов.

Според него обаче след компромиса на правителството и непремахването на 20-те заплати накуп при пенсиониране, зарядът на протестите намалял.

И в други градове на страната полицаите блокираха кръстовища и улици.

Около 150 полицаи блокираха за кратко централния булевард "6-ти септември", въпреки заплахите за наказания. Протестиращите категорично не приемат обвиненията, че пътните блокади са опит за метеж.

В Бургас полицаи блокираха главния път пред Областната дирекция на полицията, пресичайки, без да спират. Образува се огромно задръстване. 15 минути след блокадата дежурни полицаи пренасочиха движението по други улици.

След като разбраха, че ги грози наказание, полицаите в Хасково блокираха движението, пресичайки по пешеходните пътеки на най-натоварените булеварди.

Във Враца стотина полицаи не затвориха международното шосе Е-79, а останаха край него за един час, защото били заплашени с наказания, ако пристъпят към ефективни действия.

Полицейски служители от Гоце Делчев блокираха в обедната почивка също движението в града. С мълчалив протест и непрекъснат пешеходен поток - така трафикът по най-натоварения булевард в Гоце Делчев бе блокиран за около половин час. Две майки с колички също се включиха в знак на солидарност с протестиращите полицаи. По-късно се разбра, че те са съпруги на полицаи.

Над 100 надзиратели от сливенския затвор, подкрепени от полицаи, блокираха пътя към Нова Загора и обвиниха правителството в обидно отношение към техния труд. Средната заплата е 650 лева, а нощният труд - 25 стотинки на час.

Министърът на правосъдието Христо Иванов заяви, че за разлика от МВР, при надзирателите има сериозна реформа и в системата вече са направени болезнени съкращения.

Блокадата в Сливен продължи пет минути заради недоволството на шофьорите.