Софийска градска прокуратура призова на разпит Бойко Рашков за парите за строителството на магистрала „Хемус“. Бившият вътрешен министър е отказал да получи призовката, съобщиха от държавното обвинение.

Бойко Рашков направи коментар в парламента.

„Задайте си един интересен въпрос преди Коледа – кога ще разберем как са попаднали няколко кюлчета злато и няколко пачки евро в купюри от 500 в нощното шкафче на Борисов в държавната резиденция. Този въпрос стои от няколко години неустановен и цялата общественост не знае“, каза бившият вътрешен министър. 

„Всички факти за АМ „Хемус“ ги знаят народните представители, бившите министри на регионалното развитие Нанков и Петя Аврамова и редица други високопоставени служители, включително около 15 строителни фирми, много близки до управлението на Борисов, които получиха 1,2 милиарда лева авансово, без да имаме в момента АМ „Хемус“, допълни той.

СГП извърши действия по призоваването на г-н Бойко Рашков съгласно установения в закона ред, за да даде сведение относно това каква информация му е известна за движението, местонахождението и ползването на паричните средства, кога и по какъв начин същата му е станала известна с оглед нейната проверка, както и относно всички други обстоятелства, които евентуално са му известни и които могат да имат значение по отделени материали от делото „Хемус“ относно договарянето и изграждането на лотове 7, 8 и 9 на автомагистрала „Хемус“, пише на официалния сайт на прокуратурата.   

СГП напомни, че Рашков е задължен по закон да се яви пред прокурора и да даде сведения. При неизпълнение на прокуроските разпореждания, ще бъдат наложени санкциите, предвидени в закона.

"Бойко рашков за пореден път се опитва да разкаля политическия терен. За мен лично това потвърждава нашата теза, че се готви за избори. "Продължаваме промяната" от началото са се подготвяли непрекъснато да съботират работата на този парламент, не са имали намерение да работят структурирано. Единственото в главата им са новите избори", коментира Даниел Митов от ГЕРБ.

Миналата година първо от тогавашното МВР, а в последствие и от свидетели, стана ясно, че след като изпълнението на лот 5 е възложено на "Водно Строителство" – Благоевград, са изплащани милиони в аванси на буферна фирма. Част от парите са отишли по сметките на кухи фирми,  регистрирани на социално слаби или криминално проявени лица.