Строителната дирекция и екоинспекцията в Бургас започнаха проверки по казуса със строежа на терен край Несебър, за който еколози твърдят, че са дюни. Плановете на инвеститора са върху 29 декара да бъде построен нов ваканционен комплекс.

Както обещаха, още сутринта експертите влязоха в община Несебър. Целта на проверката е да установи спазени ли са процедурите за издаване на строително разрешение и дали инвеститорът няма намерение да строи повече, отколкото му е разрешено. Работният ден обаче се оказа почивен за по-голяма част от администрацията на Несебър и проверката се проточи. Днешният ден се оказа почивен и за багерите, които вече са прокопали по-голямата част от терена, на метри от известния като квартала на богатите - Черно море.

Според бившия директор на горското стопанство в Несебър се строи неправомерно, въпреки че земята е изключена от горския фонд.

„Тук целият район, всичко това са дюни. Дюните са от Слънчев бряг като се почне, всичко е построено върху дюни", заяви Симеон Новоселски , бивш директор на ДГС- Несебър.

По документи обаче дюни няма. „Част от имота е било гора, дюните са определени със заповед и те не могат да се променят", обясни Димитър Тонков, зам.-директор на ДГС – Несебър. Гората е изсечена окончателно през 2001-ва. Останалите две трети от терена са определени като пясъци, или друг вид непроизводителна гора.

Според документите, тези 5 декара са защитени дюни. Те обаче не попадат в парцела за строеж.

Заместник-министър Светлана Боянова, чийто подпис стои под сделката за промяна на статута на терена, отказа да я коментира. Тя отклони и коментар за това, дали е възможно срещу страната ни да започне процедура за нерегламентирана държавна помощ. Причината - имотът е продаден от министерството за 580 хиляди лева и ден по-късно препродаден за над 4 милиона.

В края на деня от екоинспекцията обявиха, че не е е установено нарушение, а процедурите са спазени. „Това е защитена зона по директивата за хабитатите, но не е забранено строителството в тази зона. През 2008г. са минали процедури и има положителен доклад по оценка за съвместимост", обясни Бойчо Георгиев, директор на РИОСВ-Бургас.

Проверката на строителната дирекция продължава.
За утре е насрочено заседанието на междуведомствената експертна комисия, която ще се събере заедно с екологичните организации, за да провери случая. Дори и да са установени нарушения от строителната дирекция обаче, строежът може само временно да бъде спрян - до отстраняване на пропуските. А след това главният архитект на общината да издаде ново разрешително за строеж.


"Следите водят" към вътрешният министър

Информация на сайта "Биволъ" показва, че съдружник във  фирмата, придобила дюните, е Тодор Бояджиев, който бе частично замесен в скандала от преди две години около около имотите на вътрешния министър Цветанов.

Тогава се оказа, че Бояджиев е продал два от апартаментите на Цветанов на цени, по-ниските от пазарните. Самият министър тогава обясни, че с Бояджиев са приятели. Нещо повече -  Цветанов дори кумувал на дъщеря му.

В края на миналата година фирмата, в която Бояджиен участва е придобила 29 декара дюни в Несебър за 4 млн. лв.

„Подписвам, защото на мен ми се носи за подпис”

Така по-рано през деня зам. министърът на земеделието и храните коментира въпросният казус. "Подписвам, защото на мен ми се носи за подпис", заяви Светлана Боянова. Тя подписва сделката за продажбата на 29 декара пясъчни дюни край Несебър, включени в държавния горски фонд. Те са продадени на цена под данъчна оценка от ведомството на Мирослав Найденов, а след това са препродадени на 6 пъти по-висока цена.

"Нямам специално отношение към тази преписка", подчерта Боянова. "Нямам какво повече да кажа за сделката в Несебър. Аз съм замествала министъра. Когато идва при мен документация, тя е с всичките си приложения. Има експерти, които подготвят всички преписки. Тази преписка е била окомплектована и по процедура няма никакви нарушения", заяви Боянова.

"Не съм оценител, за да кажа колко реално трябва да е оценката. Нямам експертизата да преценя дали е висока или ниска оценката", добави тя. За утре е насрочено заседанието на междуведомствената експертна комисия, която ще се събере заедно с екологичните организации, за да провери случая.

Разрастването на скандала с продажбата на земи от горския фонд край Несебър бе последвано от създаване на междуведомствена комисия в сряда. От пресцентъра на Министерство на земеделието и храните съобщиха, че министър Мирослав Найденов ще участва на насроченото й за четвъртък заседание. В срещата ще се включи и Тома Белев, от когото дойде и сигналът за нарушението.

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"