България дава начало на политическата дискусия в Европа за атентата в Сарафово. По настояване на страната ни Европейския Съвет на външните министри постави на дневен ред днес в Брюксел разследването за нападението в Бургас.
Целта на днешните разговори е да се сверят часовници по идеите за това какви мерки да се предприемат по отношение на извършителите. На днешния съвет няма да се взимат решения по въпроса.
„Днес е важно да започнем политическата дискусия в ЕС за това какви мерки трябва да предприеме на колективно ниво Европа, за да се предпази от подобни атаки в бъдеще”, каза министърът на външните работи Николай Младенов, съобщиха от МВнР.
Той добави, че по време на Съвета няма да бъде обсъждано включването на „Хизбулла” в списъка на терористичните организации.
Информацията на българското разследване е на разположение на страните в рамките на съответните продедури за сътрудничество и вътрешни работи. На работен обяд в рамките на Съвета на външните министри от общността Николай Младенов ще въведе темата за атентата и мерките, които на колективно ниво Европа може да предприеме нататък, за да се предпази от подобен тип атаки в бъдеще.
България има идеи по какъв начин да протече дискусията, но решението трябва да бъде колективно, отбеляза министър Младенов. Има различни опции от включване на лица и организации в черния списък до опции по линия на Европол и Еводжъстис. Десетина страни, между които Великобритания и Холандия, са за санкции към военното крило на „Хизбулла”.
"Има страни, които са за санкции срещу военното крило на тази организация, има страни които искат да се посочат конкретни индивиди и на тях да бъдат наложени санкции. Има и такива, които смятат, че на цялата организация трябва да се наложат санкции", посочи Младенов.
Днешният съвет дава началото, а процесът ще продължи и през следващите дни в Париж и Берлин, където Николай Младенов ще участва в дискусия.