Протест на земеделски производители, които излязоха с тракторите си край великотърновското село Горна Студена. По средата на пътното платно те изкараха агне и разляха около 20 литра мляко. Планират със земеделската техника да се предвиждат до селата Овча могила, Масларево и обратно.
"Ще отричаме теорията на нашите професори, която е теория за нас, за нашите условия и от ЕС ще ни казват няма да орем. Е, как няма да орем. Отделно продукцията, която се внася от Украйна, някой знае ли с какво се пръска. Те не са член на ЕС и се внася поголовно - и пшеница, и слънчоглед, и готова продукция", заяви инж. Красимир Петров, зърнопроизводител от Левски.
Те настояха за спиране на вноса на земеделска продукция от държави извън Евросъюза и отмяна или отлагане на одобрения стратегически план за развитие на земеделието и селските райони.
Според тях той е неприложим, тъй като изисква срокове или забранява дейности в несъответствие с географските и атмосферни условия у нас.
"България стана склад за украинско зърно. Пазарът се срина", смята Генчо Генчев, зърнопроизводител от Русенско.
"От днес нататък ние ще си отстояваме нашите искания. Техниката ще остане тук на място. Няма да прибираме техниката", каза координаторът на протеста Димитър Димитров.
„Министерството на земеделието работи в защита на българските производители. В непрекъснат диалог сме с всички сектори на земеделието и работим в посока заедно да преодоляваме предизвикателствата, които към момента са свързани с външноикономически фактори“, заявиха от ведомството в позиция до bTV.
„По отношение на вноса на зърнени култури, България беше първата държава, която в рамките на Съвета на министрите по земеделие в края на септември миналата година поиска отваряне на кризисния резерв. В края на януари еврокомисарят Януш Войчеховски обяви, че ЕК обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв. Към днешна дата сме в очакване на решението на Комисията. От тази ситуация са засегнати и други държави, с които сме предприели съвместни действия, това са Полша, Унгария, Румъния и Чехия. Зърнопроизводителите имат партньор в лицето на Министерството на земеделието в тази ситуация. Това уверение получаваме и от тяхна страна по време на всички разговори, които сме имали с тях“, допълват от Министерство на земеделието.